آزمایش چشم بیونیکی که قدرت بینایی افراد نابینا را احیا می کند

محققان استرالیایی چشم بیونیکی ابداع کرده اند که به طور مستقیم به تراشه در مغز متصل می شود و قدرت بینایی افراد نابینا را احیا می کند. آنها قصد دارند این فناوری را روی یک انسان آزمایش کنند.

به گزارش دیل میل، محققان تصمیم دارند یک چشم بیونیک را به طور آزمایشی در انسان ایمپلنت کنند. البته آماده سازی و تحقیقات برای انجام این عمل از حدود ۱۰ سال قبل آغاز شده است.

 محققان دانشگاه موناش در استرالیا ایمپلنت های بی سیمی ابداع کرده اند که روی سطح مغز قرار می گیرند و قدرت بینایی افراد نابینا را احیا می کند.

این فناوری سیستم بینایی بیونیک جناریس(Genaris bionic vision system) نام دارد و شامل گجتی است که روی سر قرار می گیرد و مجهز به دوربین و فرستنده بی سیم، یک واحد پردازنده بصری و نرم افزار و همچنین کاشی های کوچک ۹ در ۹ میلی متر است که در مغز ایمپلنت می شوند.

دوربین این سیستم از صحنه های اطراف فیلمبرداری می کند و آن را به پردازنده بصری می فرستد تا اطلاعات آن استخراج و به فرستنده منتقل شود. در مرحله بعد اطلاعات به دست آمده به مداری پیچیده در هر ایمپلنت ارسال و به الگویی از پالس های الکترونیکی تبدیل می شود که با استفاده از میکروالکترودها مغز را تحریک می کنند.

به گفته محققان چنین پروتزی برای افرادی کارآمد است که بینایی خود را از دست داده اند و به تحریک الکتریکی کورتکس بینایی (منطقه ای از مغز که اطلاعات بصری را دریافت،یکپارچه و پردازش می کند) منجر می شود.

آزمایشگاه این دستگاه روی گوسفند ها موفقیت آمیز بود و هیچ عوارض جانبی نداشت.

در حال حاضر محققان مشغول جمع آوری سرمایه برای ساخت و توزیع این ایمپلنت هستند که به زودی می توان آن را برای درمان بیماری های دیگر از جمله فلج نیز استفاده کرد.

 البته علاوه بر محققان استرالیایی، پژوهشگران متعددی در سراسر جهان مشغول تحقیق درباره فناوری اتصال مغز به رایانه هستند. الون ماسک نیز مشغول توسعه تراشه ای است که اخیرا آن را در خوک ها ایمپلنت کرده است.

منبع: خبرگزار ی مهر