افزایش تولید کاتالیست‌های فولادی داخلی

محققان ایرانی موفق شدند در ۶ ماه نخست امسال رکورد تولید کاتالیست‌های فولادی داخلی را بشکنند.
در ۶ ماه نخست امسال رکورد تولید کاتالیست از سوی محققان ایرانی در شرکت نفت و گاز سرو و با حمایت معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور و با همکاری شرکت‌های مصرف کننده نظیر پتروشیمی شیراز، فولاد خوزستان، فولاد مبارکه و پتروشیمی رازی شکسته شد.

امیرهومن کریمی وثیق مدیرعامل شرکت شرکت دانش بنیان نفت و گاز سرو در این زمینه گفت: پیش بینی مصرف کل کشور در بازار کاتالیست‌های فولادی تا سال ۱۴۰۴ هزار و ۳۰۰ تن به ارزش ۲۰ میلیون دلار و بیش از ۸۰۰ میلیارد ریال است که در حال حاضر سهم این شرکت در تولید و رفع نیاز بازار کاتالیست ۶۰ درصد یعنی حدود ۶۰۰ تن و به ارزش ۹ میلیون دلار شده که این رقم بیش از ۳۶۰ میلیارد ریال است یعنی سهمی که این شرکت از بازار کاتالیست‌های فولادی تا سال ۱۴۰۴ پیش بینی کرده است ۸۵ درصد بازار ایران یعنی هزار و ۱۰۰ تن است که ارزش ۱۷ میلیون دلاری دارد.

وی ادامه داد: حدود ۴۵۰ تن از کاتالیست‌های این شرکت در بازار وجود دارد که باعث هشت میلیون دلار صرفه جویی اقتصادی برای کشور شده است و در این شرکت ۱۶۰ نفر مشغول به کار هستند که ۳۰ درصد آن‌ها نخبگان کشور هستند امیدواریم در افق ۱۴۰۴ اشتغال در این شرکت را به ۳۰۰ نفر برسانیم.

وی گفت: همچنین هر سال ۲ محصول جدید به چرخه تولیدات اضافه می‌کنیم و برای آگاهی و بالا بردن دانش کاتالیستی دو کتاب با نام‌های راهنمای اسید سولفوریک و راهنمای صنعت فولاد به چاپ رسانده‌ایم.

کرمی‌وثیق اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که در این شرکت با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم جریمه‌هایی است که از طرف بیمه برای این شرکت در نظر گرفته می‌شود و با این که مبالغ بیمه را به موقع پرداخت می‌کنیم، اما این جریمه‌ها اعمال می‌شود که پیگیر حل آن هستیم، هم چنین یکی دیگر از دغدغه‌های ما ارزش افزوده است.

وی گفت: شرکت‌های خارجی این حوزه که حضور فعال ما را حس کرده‌اند و منافع خود را در خطر می‌بینند به صورت نامتعارفی قیمت کاتالیست‌ها را کاهش دادند تا اقبال به سمت این شرکت‌ها باشد می‌خواهیم تا به ما کمک شود تا با پوشش‌های تعرفه‌ای و جلوگیری از واردات از شرکت‌های ایرانی حمایت شود چرا که حذف شرکت‌های ایرانی اشتغال و اقتصاد را با هم به خطر می‌اندازد.

خبرگزاری فارس