این کوسن‌ها می‌توانند به نجات جان افرادی که قلب آنها به طور ناگهانی می‌ایستد، کمک کنند

اخیرا کوسن‌های هوشمندی توسعه داده شده‌اند که به ماموران اورژانس کمک می‌کند تا دریابند آیا به درستی در حال انجام احیای قلبی ریوی فردی که دچار ایست قلبی شده هستند یا خیر.

به گزارش دیلی میل، اخیرا پژوهشگران کوسن‌هایی با فناوری پیشرفته توسعه داده‌اند که بر روی قفسه سینه افراد قرار می‌گیرد و می‌تواند به نجات جان افرادی که قلب آنها به طور ناگهانی می‌ایستد، کمک کند.

ایست قلبی یا آرست قلب به صورت توقف گردش خون شناخته می‌شود. در این حالت عضلهٔ قلب هیچ‌گونه انقباضی نداشته و قلب هیچ خروجی و جریان خونی ندارد. امروزه ایست قلبی در بین جوانان بسیاری شیوع پیدا کرده است  بنابراین وجود چنین دستگاه‌هایی می‌تواند بسیار مفید باشند.

درون این کوسن‌ها حسگرهایی تعبیه شده‌اند که در صورت لزوم به افراد کمک رسان اطلاع می‌دهد که آیا به طور صحیح در حال انجام احیای قلبی ریوی هستند یا خیر.

هنگامی که شخصی دچار ایست قلبی می‌شود، احیای قلبی ریوی بسیار مهم است زیرا بدن افراد تا رسیدن کمک پزشکی به پمپاژ خون در اندام‌های اصلی نیاز دارد.

اندام‌هایی مانند مغز در صورت نبود خون غنی از اکسیژن برای بیش از چند دقیقه، به طور دائمی آسیب می‌بینند. احیای قلبی ابتدا شامل بهم پیچیدن انگشتان هر دو دست و قرار دادن قسمت پایین دست در مرکز قفسه سینه بیمار است.

براساس داده‌های “بنیاد قلب انگلیس”(BHF) هر احیای قلبی ریوی باید تا عمق حدود پنج سانتی‌متر و با سرعت ۱۰۳ ضربه در دقیقه انجام شود. اگر بیش از حد کم عمق باشند، خون کافی در بدن پخش نمی‌شود اما اگر آنها کار خود را صحیح و درست انجام دهند احتمال زنده ماندن فرد افزایش می‌یابد.

هرساله حدود ۳۰ هزار نفر در انگلستان دچار ایست قلبی می‌شوند و اگر افراد به بیمارستان مراجعه نکنند تنها از هر ۱۰ نفر، یک نفر نجات پیدا خواهد کرد. عابران پیاده نیز در صورت مشاهده چنین مشکلی به دلیل ترسی که دارند نمی‌توانند به اندازه کافی به قفسه سینه افراد فشار وارد کنند.

اما اکنون این کوسن قلب مانند می‌تواند یک راه حل عالی باشد. این کوسن با ژل سیلیکونی نرم پر شده است و درون آن حسگرهایی تعبیه شده است که این قسمت هنگام استفاده بر روی قفسه سینه فرد قرار می‌گیرد.

هنگامی که شخصی احیای قلبی ریوی را شروع می‌کند، حسگرهای مذکور میزان فشار وارد شده را تشخیص داده و اطلاعات را به یک صفحه نمایش کوچک در بالای دستگاه منتقل می‌کنند.

بر روی این کوسن چند چراغ نصب شده‌اند که با وارد آوردن فشار خیلی کم، سه یا چهار چراغ اول قرمز می‌شوند اما با وارد آوردن فشار بیش از حد چراغ انتهایی قرمز می‌شود. البته همراه این کوسن یک دفترچه وجود دارد که در آن اطلاعات بیشتری در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

فقط در صورت اعمال فشار صحیح، تمام چراغ‌ها به طور مداوم به رنگ سبز در می‌آیند.

همزمان با فشار، صداهایی نیز از این کوسن پخش می‌شود که اگر کاربران فشار را با صداها مطابقت دهند می‌توانند به طور دقیق و درست احیای قلبی ریوی را انجام دهند.

کوسن مذکور “Rescue Aid” نام دارد و بنا بر برنامه‌ریزی‌ها قرار است در مکان‌های عمومی مانند مراکز خرید و سالن‌های بدنسازی نصب شود. دقیقاً مانند نمایشگرهای ضربان قلب که در حال حاضر در سراسر انگلستان نصب شده‌اند.

تاکنون این دستگاه تنها بر روی آدمک‌ها آزمایش شده است. بنابراین نباید انتظار داشت تا به همین زودی بتوان آن را در مکان‌های عمومی دید.

“نوید ستار”(Naveed Sattar) استاد طب متابولیک “دانشگاه گلاسکو” گفت: این کوسن به طور بالقوه می‌تواند جان بسیاری از افراد را نجات دهد. با این حال، دستگاه‌ها باید مقرون به صرفه باشند و در بیشتر مکان‌ها نصب شوند.

منبع: ایسنا