بزرگترین کامیون برقی جهان شاید هیچ‌وقت نیاز نداشته باشد برای شارژ شدن به برق متصل شود

“ای‌دامپر” نام بزرگترین کامیون برقی جهان است که شاید هیچ‌وقت نیاز نداشته باشد برای شارژ شدن به برق متصل شود، چرا که نیروی مورد نیاز خود را از ذخیره انرژی حرکت خود تامین می‌کند.

به گزارش  گیزمگ، گاهی اوقات یک ماشین آن قدر در راستای هدف خود خوب تنظیم شده است که به سختی می‌توان باور کرد که قبلا ساخته نشده است.

یک شرکت سوئیسی یک کامیون کمپرسی غول پیکر با یک پیشرانه تمام الکتریکی به بازار عرضه کرده است. بزرگترین خودروی برقی با بزرگترین بسته باتری ممکن است که تاکنون دیده‌ایم و به دلیل اینکه انرژی مورد نیاز خود را از ذخیره انرژی حاصل از حرکت در سر پایینی‌ها تامین می‌کند، شاید هیچ گاه نیاز به شارژ شدن پیدا نکند.

شرکت “هیمبرگ”(Heimberg) با همکاری آزمایشگاه فدرال علوم مواد Empa و دانشگاه علمی کاربردی “برن” و شرکت NTB، یکی از مدل‌های غول برند کوماتسو موسوم به “HD۶۰۵-۷” را گرفته‌اند، موتور دیزلی ۲۳ لیتری آن را بیرون آورده و به جای آن موتورهای الکتریکی قدرتمند و یک بسته باتری هیولای ۶۰۰ کیلووات ساعتی جایگزین کرده‌اند و نام آن را “ای‌دامپر”(EDumper) گذاشته‌اند و آن را برای کار در معدن سنگ منطقه “پری” در حدود ۱۰۰ کیلومتری زوریخ فرستاده‌اند.

Related image

کار در این معدن فرصتی نادر به “ای‌دامپر” برای تولید تقریبا همه انرژی مورد نیاز خود داده است. زیرا در این معدن، این کامیون با حدود ۶۰ تن سنگ بارگیری می‌شود که باید آن را به نقطه‌ای در پایین کوه منتقل کند. شیب ۱۳ درجه‌ای این جاده و بار سنگین پشت کامیون به “ای‌دامپر” اجازه می‌دهد تا باتری خود را از نیروی حرکتی شارژ کند. قدرت تولید و ذخیره شده تقریبا برای بازگشت کامیون خالی به بالای کوه کافی است. بدین ترتیب “ای‌دامپر” اغلب مواقع نیاز به شارژ شدن از طریق برق مستقیم نخواهد داشت.

Image result for EDumper

پایگاه خبری اشپیگل می‌گوید “ای‌دامپر” بر خلاف برخی گزارش‌ها بیشتر از آنچه که مصرف می‌کند، برق تولید نمی‌کند. بنابراین به ویژه در زمستان، هنگامی که زنجیر چرخ‌ها به طور قابل توجهی باعث افزایش مصرف انرژی می‌شوند، باتری آن شاید گاهی اوقات به شارژر نیاز پیدا کند.

“ای‌دامپر” پس از ۱۰ سال، ۳۰۰ هزار تن سنگ را حمل خواهد کرد و باعث جلوگیری از انتشار ۱۳۰۰ تن CO۲ در جو خواهد شد، زیرا دیگر نیاز نیست نیم میلیون لیتر گازوئیل بسوزاند و این یک پیروزی بزرگ برای همه است.