خودروهای الکتریکی میدان رقابت مرسدس و تسلا

مرسدس بنز به منظور رقابت با تسلا در حال ساخت یک شاسی‌بلند الکتریکی با برد ۳۲۲ کیلومتر است که پیش‌بینی می‌شود زودتر از موعد قدم به بازار بگذارد.

به گزارش آردی نیوز و به نقل از وایرد، به نظر می‌رسد شرکت خودروسازی تسلا با یک رقیب بزرگ مواجه خواهد شد، چرا که مرسدس بنز، خودروی تمام الکتریکی خود را که یک شاسی بلند زیبا است و به زودی روانه بازار خواهد شد، رونمایی کرد.

این شاسی بلند تمام الکتریکی موسوم به “EQC” یک خودروی دو دیفرانسیل با برد بیش از ۳۰۰ کیلومتری است.

این خودرو در نهایت پس از نزدیک به دو سال بعد از نمایش اولین طرح مفهومی که در نمایشگاه خودروی پاریس رونمایی شد، تکمیل شده است.

ویژگی‌های کلیدی مرسدس بنز  EQC

مرسدس بنز EQC در نوع خود اولین است. طرفداران تسلا و دایملر(Daimler) این خودرو را با مدل پایه Tesla Model X 75D مقایسه می‌کنند.

همانند هر خودروی برقی دیگر، یکی از بزرگترین ویژگی‌های اولیه EQC، برد آن، یعنی میزان مسافت قابل پیمایش با یک بار شارژ است. در ابتدا، دایملر تخمین زده بود که این خودرو می‌تواند تا ۴۸۰ کیلومتر طی طریق کند.

در حالی که سرعت مدل تسلا ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت است، بیشینه سرعت این مدل مرسدس ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت است. EQC یک باتری ۸۰ کیلووات ساعتی دارد و قدرت موتور آن ۴۰۲ اسب بخار است.

تاکنون قیمتی برای این خودرو اعلام نشده است. با این حال، علاقه‌مندان به ماشین انتظار دارند که با قیمت تسلا مدل X 75D یا جگوار I-Pace قابل مقایسه باشد.

ساخت و معرفی این خودرو نشان از سرمایه‌گذاری جدی مرسدس بنز در خودروهای برقی دارد.

“دیتر زیش” رئیس دایملر و مدیرعامل مرسدس بنز گفت: با EQC که اولین شاسی بلند(SUV) کاملا الکتریکی مرسدس بنز است، ما در حال پوست انداختن هستیم.

وی افزود: خودروهای الکتریکی جزء مهمی از خودروسازی آینده است. بنابراین ما در حال سرمایه‌گذاری بیش از ۱۰ میلیارد یورویی در توسعه نمونه‌های مدل EQ و بیش از یک میلیارد یورو در تولید جهانی باتری هستیم.

مرسدس بنز در مقابل تسلا و سایر رقبا

یکی از برجسته‌ترین تفاوت‌های بین تسلا و این خودروی برقی جدید از مرسدس بنز، خط تولید آن است. تسلا همچنان درگیر بحث در مورد چگونگی ساخت وسایل نقلیه خود و چگونگی تلاش برای حفظ سطح تولید مورد انتظار خریداران و سرمایه‌گذاران است.

در حالی که اینطور به نظر می‌رسد که مرسدس بنز در این مورد مشکلی نخواهد داشت و می‌تواند میزان عرضه و تقاضا را کنترل کند.

مرسدس همچنین به رسانه‌ها گفت که شرکت خودروسازی “پکن” که یک سرمایه‌گذاری مشترک بین آلمان و چین است، تولید EQC را برای بازارهای محلی چین آغاز خواهد کرد.

“مارکوس شافر” عضو هیئت مدیره کمپانی مرسدس بنز گفت: یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های ما انعطاف‌پذیری است. تصمیم ما برای تولید خودروهای برقی بر روی همان خط تولید مدل‌های موتورهای احتراقی، ما را قادر می‌سازد تا به طور انعطاف‌پذیری، پاسخگوی تقاضا و استفاده از ظرفیت کارخانه به بهترین نحو ممکن باشیم.

مرسدس بنز امیدوار است که با تسلا رقابت کند و معرفی و عرضه EQC بلیطی برای ورود به این رقابت باشد. /ایسنا