‘رنگ خنک‌کننده’ می‌تواند به مقابله با گرمایش کمک کند

محققان می گویند یک نوع رنگ سفید ساخته اند که به طور بالقوه می تواند دمای ساختمان ها را پایین بیاورد و از تکیه به دستگاه های خنک‌کننده بکاهد.

به گزارش پایگاه خبری تحقیق و توسعه، در این مطالعه رنگی به کار گرفته شد که ۹۵.۵ درصد نور خورشید را منعکس می کند و دما را نسبت به هوای محیط اطراف ۱.۷ درجه سانتیگراد کاهش می دهد.

مهندسانی که در این مطالعه شرکت داشتند می گویند که این دستاورد با استفاده از ذراتی با اندازه های مختلف از جنس کلسیم کربنات ممکن شده است.

ساختمان ها یکی از بزرگترین منابع انتشار دی اکسید کربن هستند.

به گفته “شورای جهانی بناهای سبز” تامین نور، گرمایش و سرمایش ساختمان ها مسئول ۲۸ درصد کل دی اکسید کربن منتشر شده توسط بشر است.

انرژی لازم برای گرم و خنک کردن ساختمان ها عمدتا از زغال سنگ، نفت و گاز تامین می شود. در اروپا حدود ۷۵ درصد این انرژی از سوخت های فسیلی می آید.

پژوهشگران برای چند دهه سعی داشته اند راه حل هایی برای افزایش بازدهی سیستم های سرمایش و گرمایش ساختمان ها پیدا کنند.

انواع رنگ های انعکاسی برای نمای بیرونی بناها ساخته شده تا نور خورشید را منعکس کند و هوای داخل ساختمان را خنک نگه دارد.

رنگ سفید
،محقق پردو از دماسنجی برای اندازه گیری دمای سطح و محیط اطراف استفاده می کند

 

اما تاکنون هیچ یک از این محصولات نتوانسته آن مقدار از نور خورشید را منعکس کند که دمای داخل ساختمان را از هوای محیط اطراف خنک تر کند.

اکنون محققان در آمریکا می گویند رنگ سفیدی با خواص قدرتمند خنک کنندگی ساخته اند.

پروفسور شیولین روئان از دانشگاه پردو در ایندیانا که نویسنده این مطالعه است گفت: “در یک آزمایش که یک سطح رنگ شده را بیرون زیر نور مستقیم خورشید قرار دادیم، دمای سطح ۱.۷ درصد سانتیگراد پایین تر از دمای محیط پیرامون بود و در طول شب حتی ده درجه سانتیگراد خنک تر از هوای اطراف بود.”

“این میزان توانایی برای خنک کنندگی قابل توجه است و می تواند بخش اعظم نیاز به کولر برای ساختمان های معمولی را برطرف کند.”

این رنگ چطور کار می کند؟

به گفته محققان کلید موفقیت آنها افزودن کلسیم کربنات به این ترکیب است.

آنها دریافتند که با استفاده از درصد بالایی از این ماده گچی، به طوری که اندازه ذرات آن متنوع باشد، می توان محصولی ساخت که ۹۵.۵ درصد نور را منعکس می کند.

پروفسور روئان گفت: “نور خورشید از طیف وسیعی از طول موج ها تشکیل شده.”

“ما می دانیم که هر ذره با یک اندازه مشخص فقط یک طول موج را به خوبی منعکس می کند برای همین تصمیم گرفتیم از ذراتی با اندازه های مختلف استفاده کنیم تا طول موج های مختلف منعکس شوند. این از عوامل مهمی است که در نهایت به توانایی انعکاس بالای این رنگ کمک می کند.”

کولر
کولرها نقش فوق العاده ای در تولید دی اکسید کربن دارند

 

محققان می گویند این رنگ ممکن است کاربردهای گسترده ای به خصوص در مراکز داده های کامپیوتری که نیازمند دستگاه های قوی خنک کننده هستند داشته باشد.

با توجه به فقدان عناصر فلزی در این رنگ، بعید است که با سیگنال های الکترومغناطیسی تداخل داشته باشد، که آن را به رنگ مناسبی برای خنک کردن تجهیزات ارتباطی بدل می کند.

این محصول پیش از عرضه تجاری باید مراحل دیگری را طی کند، چون لازم است قابلیت و بازدهی آن در درازمدت محک بخورد.

اما محققان خوشبین هستند؛ آنها درخواست پروانه انحصاری ساخت کرده اند و شرکت های تولیدی بزرگ شدیدا به چنین محصولی ابراز علاقه کرده اند.

جزییات این مطالعه در نشریه “گزارش های سلولی علوم فیزیکی” منتشر شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.