ساخت نانو مواد پیشرفته جدید برای ایمپلنت‌های دندانپزشکی

گروهی از محققان دانشگاه تهران با استفاده از فناوری نانو موفق به تولید نوعی از ایمپلنت‌های دندانپزشکی با آلیاژی مستحکم شدند.

به گزارش آردی نیوز و به نقل از ایسنا، قادر فرجی، مجری این طرح پژوهشی با بیان اینکه با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران طرح “تولید فلزات فوق مستحکم نانو ساختار جهت کاربردهای پزشکی” را اجرایی کردیم، گفت: مواد پیشرفته جدیدی برای استفاده در ایمپلنت‌های پزشکی در این طرح پژوهشی توسعه یافت.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در این نوع ایمپلنت‌ها از آلیاژ تیتانیوم حاوی فلز وانادیوم و آلومینیوم استفاده می‌شود، خاطر نشان کرد: استفاده از این فلزات در ایمپلنت‌ها مضرر است و آسیب‌هایی را ایجاد می‌کند.

فرجی ادامه داد: تیتانیوم خالص نیز استحکام لازم برای ایمپلنت شدن را ندارد، پس در این طرح با استفاده از فناوری پیشرفته و در مرز دانش «تغییر شکل پلاستیک شدید» محصولی جدید تولید شد. در حال حاضر محققان در دنیا مشغول توسعه و کار روی این فناوری هستند.

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران افزود: محصول جدید ساختاری نانو دارد و در آن فلزات سمی حذف شدند. اما استحکامی مشایه آلیاژ تیتانیوم حاوی فلز وانادیوم و آلومینیوم دارد. اکنون این محصول در مراحل تجاری‌سازی قرار دارد.