لیزرهای سنجش آلودگی هوا در آیفون‌های آینده

به گزارش پایگاه خبری تحقیق و توسعه، طبق گواهی ثبت اختراعی که برای شرکت اپل صادر شده است، این شرکت در حال کار بر روی نوع جدیدی حسگر تلفن است که می‌تواند ذرات خطرناک معلق در هوا را با استفاده از لیزر پایشگری کند.

طبق این گواهی که با عنوان «حسگر ذرات معلق برای افزاره‌های الکترونیکی قابل حمل» ثبت شده است، تشخیص وجود گازهای سمی، گرده و سایر عناصر مضر در هوای اطراف افزاره را آرایه‌ای لیزری انجام می‌دهد.

اپل در مورد محصولاتی که عرضه نکرده است توضیح نمی‌دهد، اما این فناوری را می‌توان در آیفون‌های نسل آینده یا ساعت‌های مچی آینده به کار برد.

طبق این گواهی، سرعت و جهت گردش هوا را با آرایه‌ای سه لیزری تعیین می‌کنند و دیگر نیازی به پروانه‌های حجیمی نیست که معمولاً در این نوع حسگرها به کار می‌رفت.

در این گواهی ثبت اختراع آمده است: «این سه باریکه لیزری را می‌توان در نقطه اندازه‌گیری یا روی فضای نمونه‌ای یا مکان‌های مختلفی همگرا کرد و میزان ذرات معلق را مستقلاً اندازه‌گیری کرد.»

کاربرد اصلی این حسگر در تلفن‌های همراه هوشمند و ساعت‌های مچی هوشمند است، اما طبق گواهی ثبت آن، در انواع رایانه‌ها و افزاره‌های پوشیدنی دیگر هم قابل استفاده است.

طبق این گواهی که در ژوئیه در اداره ثبت اختراع و نشان تجاری ایالات متحده به ثبت رسیده است و سه‌شنبه منتشر شد، «رایانه‌های کیفی، رایانک‌ها، افزاره‌های قابل حمل کوچک‌تر مثل ساعت مچی، افزاره‌های آویزه‌ای یا سایر افزاره‌های  پوشیدنی یا کوچک، دستگاه‌های پخش، افزاره‌های بازی، افزاره‌های راه‌یابی، افزاره‌های پایشگری تناسب اندام، یا سایر دستگاه‌های الکترونیکی، از دیگر موارد کاربرد این فناوری هستند.»

برنامک همراه این فناوری، گزارش روزآمدی از کیفیت هوا به کاربر می‌دهد و اگر وضعیت نگران‌کننده باشد، هشدار می‌دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.