موزه علوم و فناوری پاورهاوس (Powerhouse) استرالیا

موزه پاورهاوس استرالیا، یکی از بزرگترین موزه های استرالیا و در شهر سیدنی واقع است. این موزه دارای ۳۸۵۰۰۰ اثر نمایشی با موضوعاتی مانند تاریخ، علم، فناوری، هنر، صنعت، هنرهای تزئینی، موسیقی، حمل و نقل و کاوشهای فضایی است. نمایشگاه این موزه به وسعت تقریبی ۲۰ هزار متر مربع ( معادل ۳ زمین بزرگ فوتبال ) است که به صورت دایم و موقت در این محل برگزار می شود.

هدف موزه :

گسترش پژوهش، عرضه و توسعه کلکسیونها ( مجموعه ها) و ارائه برنامه ها به شیوه ای است که موجب ارتقاء نیروی تفکر و خلاقیت و تعالی روح انسان گردد و با اطلاع رسانی مناسب جستجوی آثار علمی، فنی، هنری و تاریخی را برای بازدیدکنندگان به سهولت فراهم نماید.

نتیجه تصویری برای ‪Powerhouse Museum‬‏

نوع مجموعه :         

آثار متنوع، از ابتدایی ترین تا آخرین دستاوردهای علمی و از کوچکترین تا بزرگترین شیء از لحاظ حجم و وزن (لکوموتیو و هواپیما) . به عنوان مثال در نمایشگاه حمل و نقل این موزه از دوچرخه و درشکه گرفته تا اتومبیل، قطار و هواپیما که رفت و آمد انسان را تسهیل کرده اند به نمایش و تصویر کشیده شده است.

نتیجه تصویری برای ‪Powerhouse Museum‬‏

نوع خدمات :

خدمات آموزشی، پژوهشی، نمایش، سخنرانی، بازدیدهای علمی و تفریحی، امانت دهی، تهیه کپی از منابع، خدمات فروشگاهی، ‌خدمات انتشاراتی، اجاره محل بر پایی نمایشگاه و خدمات رایانه ای و خدمات اینترنتی ( موزه مجازی ).

سازمان و مدیریت :

موزه به صورت هیئت امنائی اداره می شود. رئیس موزه توسط فرماندار و به پیشنهاد وزیر هنر تعیین می گردد. مجمع عمومی موزه، مرکب است از رئیس هیئت امناء، اعضاء‌هیئت امناء و رئیس موزه.

رئیس موزه در قبال هیئت امناء و وزیر هنر مسؤل است و دارای یک جانشین است. سایر مدیریتهای موزه عبارتند از : مدیر مجموعه ها و آثار نمایشی، مدیر قسمت عملیات و خدمات، مدیر قسمت طرح ریزی ، پروژه ها و نمایشگاهها، مدیر قسمت امور مالی و سیستمها.

موزه، علاوه بر کارکنان و پرسنل رسمی، دارای نیروهای « داوطلب » به تعداد نزدیک به ۲۵۰ نفر نیز هست که تحت شرایط خاصی گزینش می شوند .( نیروهای داوطلب را، اغلب افراد علاقمند به خدمات موزه ای تشکیل می دهند که به نوعی هم، از تسهیلات موزه استفاده می نمایند).

نتیجه تصویری برای ‪Powerhouse Museum‬‏

مؤسسات وابسته به موزه :

مؤسسات وابسته به موزه عبارتند از :

 • مرکز اکتشافات پاورهاوس که مأموریت اصلی آن تأمین تأسیسات ذخیره سازی مجموعه های موزه به همراه برنامه های دسترسی به پشت صحنه به عموم مردم است. در این مرکز فعالیتها و برنامه های متنوعی برای عموم برنامه ریزی شده اند، از جمله : برگزاری مراسمها، بازدیدهای برنامه ریزی شده، برنامه های آموزشی، گردشها، کارگاههای مختلف، برنامه های اجتماعی، رویدادهای منطقه ای و برنامه های مرتبط با صنعت و توسعه تخصصی.
 • بایگانی: شامل بایگانی سازمانی که حافظه جمعی موزه به حساب می آید و منبع مهمی برای تحقیقات تاریخی محسوب می گردد و به صورت On-Line‌ برای عموم مردم و کارکنان موزه در دسترس است و دیگری بایگانی مربوط به افراد و سازمانهای طرف قرارداد با موزه است که بیشتر مورد استفاده کارکنان موزه قرار می گیرد.
 • کتابخانه تحقیقاتی موزه که یک کتابخانه مرجع به حساب می آید. وظیفه این مجموعه پشتیبانی از توسعه نمایشگاهها، چاپ و نشر کتاب، اجرای برنامه های آموزشی و پاسخگویی به نیازهای اطلاعاتی مراجعه کنندگان می باشد.
 • کتابخانه عکس و فروش تصاویر که وظیفه آن تهیه عکس از اشیاء موزه برای نشریات موزه و دیگر نشریات با اهداف تجاری است.
 • فروشگاه موزه که وظیفه فروش کالاهای موزه ای، تصاویر، CD ‌ و ماکتها را بر عهده دارد.
 • دفتر نشرو چاپ رسانه ای موزه که عهده دار تهیه و عرضه مقالات و کتب، بروشورها و کتب راهنمای موزه، می باشد.

برنامه ها :

 • برنامه های منطقه ای با هدف دسترسی عموم مردم به مؤسسات فرهنگی مهم منطقه و بازدید از مکانها و کارگاهها و همچنین برگزاری سمینار در مناطق مختلف و در خود موزه است.
 • پروژه های مشارکتی با هدف توسعه مجموعه ها و نمایشگاهها، مبادله کارکنان و تحقیق و توسعه
 • برنامه کارورزی با هدف ارائه فرصتهای توسعه آموزش به واحدهای میراث فرهنگی
 • برنامه امانت دهی با هدف برگزاری نمایشگاهها و اجرای پروژه های تحقیقاتی
 • برنامه کمک به موزه داری و تحقیق به علاقمندان
 • برنامه کمک به برگزاری نمایشگاهها و طراحی نمایشگاه برای موزه های محلی، منطقه ای و انجمنها
 • برنامه آموزشی با هدف افزایش تجربه بازدیدکنندگان
 • برنامه های مخصوص نیروهای داوطلب، تبلیغات و بازاریابی و تجارت