پارک خودکار خودرو به وسیله تلفن هوشمند؛ آپشن جدید هیوندای کیا

با پیشرفت تکنولوژی، وسایل نقلیه روز به روز به قابلیت های بیشتری مجهز می شوند. امکان کنترل خودرو از طریق تلفن همراه هوشمند و ورود و خروج خودکار به پارکینگ یکی از ایده هایی است که اخیرا مورد توجه برخی از خودروسازان – به ویژه شرکت های آلمانی – قرار گرفته است. حال گروه هیوندای-کیا نیز به این جمع پیوسته و برداشت خود را از دورانی که اتومبیل های برقی و خودران فراگیر شده اند، به نمایش گذاشته است. در دورنمایی که کره ای ها ترسیم کرده اند، مالکین خودروهای برقی خواهند توانست با تلفن همراه دستور پارک را به اتومبیل خود صادر کنند.

b8d0f483-hyundai-ev-wireless-charging-and-automated-valet-parking-system-2

برای این کار مهندسین هیوندای-کیا از سیستم پارک خودکار (AVPS) استفاده کرده اند. این سیستم در واقع بخشی از فناوری خودران بوده و توانایی هدایت خودرو را دارد.

به غیر از پارک خودکار، سیستم AVPS می تواند در زمان هایی که شارژ باتری کم است، اتومبیل را به سمت مکان اختصاصی هدایت نموده و با قرار دادن اتومبیل بر روی پد مخصوص، باتری آن را به صورت بی سیم شارژ کند. جالب آنکه پس از پر شدن باتری، سیستم ابداعی کره ای ها، خودرو را به یک جایگاه عادی منتقل می کند تا امکان شارژ باتری برای دیگر وسایل نقلیه برقی فراهم شود.

3d0a08ff-hyundai-ev-wireless-charging-and-automated-valet-parking-system-3

در طول زمانی که خودرو در پارکینگ به سر می برد، راننده قادر است هر لحظه از طریق تلفن همراه آن را فرا بخواند. در صورت فراخوانده شدن، اتومبیل به طور خودکار از جایگاه خود خارج شده و به سمت مکان راننده حرکت می کند.

ناگفته پیداست که برای عملی شدن ایده کره ای ها، باید ارتباطی پیوسته بین خودرو، تجهیزات الکترونیکی پارکینگ، سیستم شارژ و راننده وجود داشته باشد.

هیوندای کیا

آنطور که هیوندای کیا اعلام کرده، این تکنولوژی پس از فراگیر شدن فناوری خودران سطح ۴ و در حوالی سال ۲۰۲۵ به مدل های تولیدی راه خواهد یافت. این گروه قصد دارد از سال ۲۰۲۱ در برخی شهرهای هوشمند، محصولات خودران خود را به فروش برساند. از سال ۲۰۳۰ نیز اتومبیل های کاملا خودران هیوندای کیا (سطح ۵) وارد بازارهای مختلف خواهند شد./دیجایتو