استفاده از ربات‌ها برای بررسی نحوه واکنش افراد به رفتارهای ساده

“آگنیسکا ویکوفسکا”(Agnieszka Wykowska) متخصص علوم اعصاب در مطالعه اخیرش نحوه واکنش مغز انسان به هوش مصنوعی تجسم یافته(embodied artificial intelligence) را بررسی کرده است.

به گزارش آردی نیوز و به نقل از نیچر، ویکوفسکا در مورد مطالعه اخیر خود گفت: به عنوان یک دانشمند علوم اعصاب شناختی، همیشه مغز انسان و پیچیدگی‌هایش برایم جذاب است. همانطور که در تصویر مشخص است من برای درک تعامل علوم اعصاب و رباتیک همیشه با ربات‌ها سر و کار دارم. من به این موضوع که چگونه مغز سیگنال‌های اجتماعی ربات‌ها و انسان‌ها را پردازش می‌کند بسیار علاقه مند هستم.

وی گفت: محققان رباتیک “موسسه فناوری ایتالیا” در جنوآ، که آزمایشگاه من نیز در آنجا است ربات”آی کاب” (iCub ) که در تصویر مشخص است را برای حمایت از تحقیقات در زمینه هوش مصنوعی تجسم یافته، توسعه دادند. این ربات مجهز به یک سیستم نرم افزاری پیشرفته است و می‌تواند کارهای بسیاری انجام دهد.

ربات”آی کاب” می‌تواند چشم، سر، بازوان، دست‌ها، کمر و پاهایش را حرکت داده و با حسگرهایی که درونش تعبیه شده نیز می‌تواند صدای اطراف خود را بشنود.

وی در این باره گفت: ما همچنین می‌توانیم رفتاری در آن ایجاد کنیم که با شنیدن صدای یک محرک سرش را به سمت آن صدا بچرخاند. در مطالعه اخیر ما یک کلاه سیمی را روی سر شخص قرار دادیم و نحوه واکنش مغز آن فرد به ربات را اندازه گرفتیم. ما از یک ربات به جای یک انسان دیگر استفاده کردیم زیرا این امر باعث می‌شود در بسیاری از آزمایشات اندازه گیری میزان بروز عواطف، حرکات ریز چهره و جهت نگاه کردن راحت‌تر باشد.

طراحی ربات‌هایی که رفتارهایی را نشان می‌دهند که انسان به راحتی می‌تواند آنها را بفهمد و به آنها پاسخ دهد مهم است، زیرا ربات‌های اجتماعی و کمکی می‌توانند نقش مهمی در مراقبت از سالمندان یا کودکان دارای نیازهای ویژه ایفا کنند.

کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم(ASD) اغلب علاقه‌مند به تعامل با ربات‌ها هستند، احتمالاً به این دلیل که چهره یک ربات دارای حالات پیچیده کمتری است و به همین دلیل چهره آن برای کودکان چندان ترسناک نیست.

وی در انتها گفت: یک سوال اساسی که در ذهن ما ایجاد می‌شود این است که ربات‌ها چه نوع احساسات و افکاری را در افراد ایجاد می‌کنند. باید بگویم که من بعضی اوقات احساس می‌کنم بسیار با ربات‌ها میتوانم بیش از انسان‌ها ارتباط برقرار کنم. برای من تقریبا غیرممکن است که در مقابل رفتار ربات‌ها بی احساس برخورد کنم برای مثال وقتی که ربات یک شیء را به من می‌دهد یا چهره‌ای غمناک به خود می‌گیرد خیلی اوقات می‌گویم اوه، ربات من در حال حاضر غمگین ، اذیت شده یا بی حوصله است. /ایسنا