معجزه انار؛ برخورداری از عمری طولانی و کند شدن روند پیری

شاید کمتر کسی در این مورد تردید داشته باشد که کیفیت خوراک و رژیم غذایی ما انسان‌ها، برای داشتن یک زندگی سالم و طولانی و به دور از هرگونه بیماری اهمیت بسیاری دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحقیق و توسعه، اثبات این که مصرف آب انار تا چه حد می‌تواند در پیشگیری از بیماری و برخورداری از عمر طولانی مؤثر باشد، دانشمندان را متعجب کرده است.

سلول‌های بدن انسان با مولدهای کوچک انرژی به نام «میتوکندری» تامین می‌شوند؛ اما با پیر شدن میتوکندری، کارآیی آن کم می‌شود و ممکن است به عناصر سمی تبدیل شود و عملکرد سلول‌ها را مختل کند.

سلول‌های بدن انسان قابلیت بازیافت میتوکندری را دارند، اما با افزایش سن، توانایی آن‌ها برای این کار کاهش می‌یابد و در نتیجه منجر به بروز ضعف عضلانی در بدن می‌شوند.

دانشمندان به تازگی کشف کردند که انار ماده‌ای به نام اورولیتین A (A Urolithin) دارد، که اولین و تنها ترکیب شناخته شده در طبیعت است که می‌تواند میتوکندری را بازتولید کند.

نتایج یک آزمایش بالینی جدید در سوئیس نشان می‌دهد که اورولیتین A موجود در انار می‌تواند روند ضعف عضلانی را، که معمولا پس از پنجاه سالگی آغاز می‌شود، آرام‌تر کند.

در یک تحقیق جداگانه، که نتایج آن اخیرا در مجله پزشکی لایف اکستنشن (Life Extension) منتشر شده است، فواید انار برای افزایش عمر بدون بیماری مورد بررسی قرار گرفته است.

پژوهشگران ابتدا اورولیتین A را به یک گونه کرم که معمولاً در تحقیقات ضدپیری استفاده می‌شود تزریق کردند و متوجه شدند طول عمر آن بیش از ۴۵ درصد افزایش یافت.

این تحقیق سپس روی جوندگان انجام شد و دانشمندان دریافتند اورولیتین A عملکرد عضلات را بهبود می‌بخشد و میتوکندری‌های فرسوده را قبل از خرابکاری در بدن از بین می‌برد.

خواص آنتی اکسیدانی، ضدویروسی و ضدتوموری انار و ویتامین‌های موجود در آن، به کاهش سرعت پیری و افزایش توانایی بدن در مبارزه با بیماری و ترمیم سلول کمک می‌کند.

مطالب مرتبط