پهپاد اتمی زیرآبی روسی «پوزئیدون» یا اژدر آخرالزمان

رسانه های چینی به مقایسه پهپاد اتمی زیرآبی روسی «پوزئیدون» که در غرب آن را «اژدر آخرالزمان» می نامند پرداختند.

پوزئیدون روسی از نوع آمریکایی و چینی بهتر است و از نظر خصوصیات خود برتر است. این پهپاد زیرآبی اتمی روسی جهانیان را شگفت زده کرده است.

به گزارش Huangqiu Shibao، برخلاف چین که از اوایل قرن ۲۱  طراحی پهپادهای زیرآبی در سریت کامل انجام می شود، در آمریکا اخبار مربوط به فعالیت در این عرصه را بطور آشکار گزارش می دهد. از جمله پروژه «مانتا» یادآوری می شود.

منظور پهپاد زیرآبی است  که حامل اژدر با سرعت فوق العاده سریع است. این پهپاد دارای هوش مصنوعی است که با کمک آن قادر است بطور مستقل اهداف را شناسایی و نابود کند. اما اینها همه تئوری است.کار روی این پروژه در سال ۱۹۹۶ آغاز شد وتا کنون به پایان نرسیده است. در عین حال گفته می شود که پهپاد زیرآبی آمریکایی تا عمق ۵۰۰ متری فروروی خواهد کرد. اما از پوزئیدون روسی می توان در اعماق بیشتری استفاده کرد. سرعت بی نظیر پهپاد روسی امکان آن را برای پهپاد فراهم می کند تا از هر نوع اژدری در امان بماند.

علاوه بر خصوصیات دیگر پوزئیدون، این پهپاد مجهز به سونار جدیدی است که قادر به ارسال تصویر ۳ بعدی دنیای زیرآبی و بستر دریاست.

به گفته کارشناسان چند پهپاد از این نوع برای تأمین کنترل در آبها و زیر یخ های اقیانوس منجمد شمالی  کافی خواهد بود. بدین ترتیب زیردریایی های بیگانه نمی توانند بطور پنهانی به سواحل روسیه نزدیک بشوند.