کمک به مبتلایان آلزایمر و حمایت عاطفی از معلولان با جدیدترین روبات پرستار

نقش روبات ها در زندگی روزمره مردم بسیار پررنگ تر از گذشته است و بر همین اساس نیز برخی روبات ها به وظیفه نگهداری از کودکان یا سالمندان می پردازند. یکی از جذاب ترین روبات های این روزها نیز روبات “مایلو” است که طرفدارانی پرشمار نیز دارد.

روبات مایلو زندگی بسیاری از سالمندان و معلولان را تغییر داده است. این روبات نه تنها برای سالمندان بلکه برای معلولان و افرادی که به هر دلیلی با مشکل از کار افتادگی رو به رو هستند مفید است.

روبات مایلو طیف وسیعی از عملیات ها را برای کمک به افرادی که با چالش های مختلف زندگی می کنند، توسعه داده است. این روبات دوست داشتنی توسط کندیک لافلور کارافرین ایرلندی طراحی شده است. او هفت سال پیش این ایده را آغاز کرد، یعنی درست زمانی که در سن ۳۲ سالگی دچار سکته مغزی شد.

وی در این خصوص می گوید: “پس از سکته مغزی شدید در ۳۲ سالگی و از دست دادن استقلال و توانایی انجام کارهای روزمره ساده برای خودم، مانند استفاده از تلفن به فکر طراحی یک روبات افتادم. من ادعا نمی کنم این روبات همه مشکلات افراد کهنسال یا مبتلا به دمانس یا آلزایمر را حل می کند اما به شدت کمک کننده است.”

کندیک می گوید: “بازخورد خانواده هایی که طی چند ماه گذشته به شکل آزمایشی با مایلو زندگی کرده اند باور نکردنی بوده و زندگی روزمره این خانواده ها به گونه ای مثبت تغییر کرده است.”

در طراحی مایلو از سنسورها، حسگرها و دوربین های مختلفی استفاده شده است.این تجهیزات می توانند مواردی مثل زمان مصرف دارو، تشخیص احتمال سقوط و مواردی مشابه را اطلاع دهند. افزون بر این حضور این روبات در خانه، اعضای خانواده را مجاب می کند که سالمند یا معلول آنان در آرامش و آسایش است.

یک کاربر ۷۴ ساله که تجربه حضور مایلو در خانه را داشته در این خصوص می گوید: “بسیاری از دوستانم که در سن و سال و شرایط من هستند وضعیتی خطرناک دارند. آن ها از تنهایی می ترسند یا مرتب فراموش می کنند دارو بخورند و مراقب سلامت خود باشند، اما من هیچ یک از این مشکلات را ندارم. “

مخترع مایلو که خود قربانی سکته مغزی در سن ۳۲ سالگی است می گوید وضعیت پس از سکته باعث شد او اقدام به توسعه نرم افزارهای  این روبات کند.کندیک می گوید: ” برای من بسیار دشوار بود که اسامی خیابان ها را به خاطر بیاورم، تنها راه بروم یا مسائل را حل کنم. بنابراین بیش از هر زمان دیگری نیاز به یک همراه را حس کردم.”

عملکرد مانیتورینگ از راه دور مایلو کمک می کند خانواده ها حتی از راه دور نیز با کمک اپلیکیشن، ویدئو و صدا، مطمئن باشد که وضعیت بهنجار است. افزون بر این مایلو چند پروتکل اضطراری برای حمایت از بیماران و سالمندان در شرایط اضطراری دارد. این روبات می تواند ضربان قلب بیمار را بررسی کند، داروها را یاداوری کند و مراقبت های اولیه بهداشتی را انجام دهد. افزون بر این می تواند به چت ویدئویی با افراد مورد علاقه سالمند پرداخته یا پیام های نوشتاری آنان را با صدای بلند بخواند.

در حال حاضر این روبات به شکل محدود(تنها ۱۰ عدد) در دسترس است و می توان با قیمت ۱ یورو در روز این روبات را اجاره کرد./آی تی انتخاب