بیل گیتس و دانشمندان ارشد دانشگاه هاروارد از طرحی عجیب برای حفاظت از زمین پشتیبانی می کنند

به گزارش دیلی میل، بیل گیتس و دانشمندان ارشد دانشگاه هاروارد از طرحی عجیب برای حفاظت از زمین پشتیبانی می کنند.

محققان معتقدند ناوگانی از هواپیماهایی که به طور خاص طراحی شده اند تا ذرات مواد شیمیایی را در ارتفاع ۱۲ مایلی زمین منتشر کنند می توانند دمای سیاره خاکی و تاثیرات تغییرات آب و هوایی را کاهش دهند.

در این فرضیه ذرات گرد وغبار نوعی سایبان خورشیدی عظیم ابداع می کنند که برخی از اشعه های نور خورشید را منعکس می کند. بیل گیتس حمایت مالی از این پروژه را برعهده گرفته و عده ای از محققان دانشگاه هاروارد آن را ارائه کرده اند. در حقیقت برنامه ریزی ها برای این طرح پیشرفته و آزمایش های اولیه آن چند ماه قبل آغاز شده است.

اما  آزمایش اصلی طرح به نام SCoPEx با هزینه ۳ میلیون دلار انجام می شود. در این آزمایش با استفاده از بالن ها حدود ۲ کیلوگرم غبار کربنات کلسیم را در بالای صحرای نیومکزیکو به ارتفاع ۱۲ مایلی می ببرند و منتشر می کنند. اگر این آزمایش موفقیت آمیز باشد، محققان انتشار غبار به وسیله هواپیما را آزمایش می کنند.

پژوهشگران معتقدند هواپیماهایی که در ارتفاع ۱۲ مایلی پرواز می کنند می توانند طی ۱۵ سال ۶۰۰ هزار ماموریت را انجام دهند. در حال حاضر هیچ هواپیمایی قادر به انجام این کار نیست و برای این منظور باید هواپیماهای خاصی طراحی شود.

محققان هاروارد ادعا می کنند اگر این طرح در سال جاری اجرا شود، هزینه آنها سالانه ۳.۵ میلیارد دلار خواهد بود. همچنین هزینه سالانه اجرای طرح نیز ۲.۲۵ میلیارد دلار تخمین زده شده است.  به گفته آنان اکنون تعداد زیادی از کشورها خبرگی و منابع مالی لازم برای اجرای طرح را دارند.

با این وجود بیم آن می رود که اجرای طرح واکنش های زنجیره ای فاجعه باری را ایجاد کند که آب و هوا را تغییر دهد و خشکسالی و طوفان های جدی را در پی داشته باشد. به این ترتیب باعث مرگ میلیون ها انسان در سراسر جهان شود.

منبع: خبرگزاری مهر

مطالب مرتبط