تولید ماده جاذب با استفاده از گرافین

محققان دانشگاه نیوساوت ولز واقع در استرالیا ماده جدیدی از گرافین ساختند که قابلیت جذب رطوبت آن، 2 برابر ژل سیلیکاست.

به گزارش آردی نیوز به نقل از پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان برای این منظور از نوعی گرافین موسوم به اکسید گرافین استفاده کردند که متشکل از اتم های کربن، اکسیژن و هیدروژن است و از طریق فرآوری گرافیت با استفاده از یک عامل اکسیدکننده قوی ساخته شده است.
در این فرآیند ماده ای چندلایه با قابلیت جذب بسیار بالا تولید می شود که قبلا برای ساخت غشاهای جداکننده نمک از آب دریا، مواد رادیواکتیو از آب و آزادسازی آرام کودها کاربرد داشت.
محققان برای تبدیل این ماده به یک ماده خشک کننده آزمایشات متعددی انجام دادند و در جریان این آزمایشات متوجه شدند این ماده به ازای هرگرم اکسید گرافین، 0.58 گرم آب جذب می کند. همچنین دریافتند با تغییر فضای موجود بین لایه های اکسید گرافین می توان سرعت جذب آب توسط این ماده را تنظیم کرد.
بدین ترتیب می توان ویژگی های این ماده جدید را در جریان تولید به گونه ای تغییر داد که علاوه بر قابلیت جذب بیشتر در مقایسه با مواد موجود در بازار، خصوصیات آن برای کاربردهای مختلف بهینه سازی شود.
به عنوان نمونه ای از کاربردهای این ماده می توان به صنایع الکترونیکی، سیستم های تهویه مطبوع و صنعت تولید کفش اشاره کرد. همچنین از آنجا که این ماده در دماهای پایین نیز قابلیت جذب رطوبت را دارد، می توان آن را با هزینه نسبتا پایین خشک کرد و مجددا مورد استفاده قرار داد.
یکی از کاربردهای خاص این ماده تولید کفی های کفش باقابلیت جذب بو و رطوبت است. از آنجا که می توان رطوبت جذب شده توسط این کفی ها را با استفاده از یک ابزار خانگی مانند اجاق گرم مجددا به اتمسفر بازگرداند، این نوع کفی ها قابلیت استفاده طولانی مدت دارد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Chemical Science منتشر شده است.

مطالب مرتبط