کارت های ژنتیک احتمال مبتلا شدن به بیماری را پیش بینی می کنند.

کارت های ژنتیک احتمال مبتلا شدن به بیماری را پیش بینی می کنند.

پزشکان در تلاش برای ابداع روش هایی به منظور تسهیل پیش بینی احتمال وقوع هر فرد به بیماری های مختلف هستند و تولید کارت های گزارش دهی ژنتیک این کار را تسهیل می کند.

متخصصان درمانی امیدوارند با امکان پذیر کردن انجام تست های ژنتیک در داخل منازل با هزینه ای کم و با دقت بالا شناسایی مبتلایان به بیماری های مختلف را راحت تر کنند و از این طریق ضمن نجات جان انسان ها میلیون دلار در هزینه های بهداشتی و درمانی صرفه جویی به عمل می آید.

محققان دانشگاه کمبریج برای اولین بار موفق به طراحی نمایه های ژنتیک دقیق برای افراد شده اند که با استفاده از آن می توان وضعیت سلامت هر فرد را از لحظه تولد به طور کاملا قابل ردگیری، ثبت کرد و این نمایه در گذر زمان به روزشده و ردگیری وضعیت سلامت افراد را تسهیل می کند.

این نمایه های ژنتیک می توانند احتمال ابتلای افراد به ۱۰ بیماری خطرناک را برآورد کنند و به عنوان مثال فرد با استفاده از آنها از همان ابتدای زندگی درخواهد یافت که احتمال مبتلاشدنش به دیابت در سال های پیش رو ۱۰ درصد است، ولی این احتمال در مورد سرطان سینه ۵۰ درصد و در مورد بیماری های قبلی ۹۰ درصد می باشد.

نکته مهم در این روش جدید این است که فرد قدرت پیش بینی وضعیت سلامت خود را نه برای چند سال، بلکه برای کل دوران زندگی به دست می آورد و این دستاورد تاکنون بی سابقه بوده است.

اطلاعات این کارت های ژنتیکی در گذر زمان و بسته به شرایط زندگی فرد مانند محیط زیست، سبک زندگی و غیره به روز می شوند. محققان هنوز زمان دقیقی را برای امکان پذیر شدن استفاده از این اختراع تحول آفرین اعلام نکرده اند./اقتصاد ایران

مطالب مرتبط