راه‌اندازی آزمایشگاه تحقیقاتی سلول‌های فتوولتائیک

راه‌اندازی آزمایشگاه تحقیقاتی سلول‌های فتوولتائیک

آگاهی از کیفیت سلول‌های فتوولتائیک موضوعی پر اهمیت است که با راه‌اندازی آزمایشگاه تحقیقاتی سلول‌های فتوولتائیک این امر تحقق می‌یابد.

به گزارش آردی نیوز به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، رشد تولیدات علمی، فناورانه و استفاده از نتایج تحقیقات پژوهشگران در حوزه سلول های خورشیدی موضوعی پر اهمیت است چرا که انرژی خورشیدی یکی از منابع پرکاربرد تجدیدپذیر در بیشتر کشورها است. در این راستا آزمایشگاه تست سلول های خورشیدی توسط پژوهشگاه نیرو راه اندازی می‌شود که ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی نیز حمایت خود از این پروژه را اعلام کرده است.

در فاز نخست شناسایی امکانات موجود آزمایشگاهی کشور برای به روز رسانی و کالیبراسیون تجهیزات انجام شده است. وجود چنین آزمایشگاهی باعث افزایش کیفیت محصولات تولیدی و اعمال نوآوری در آن می‌شود. چرا تولیدکنندگان با استفاده از امکانات و تجهیزات آزمایشگاه می توانند از کیفیت محصول خود آگاهی پیدا کرده و آن را تست کنند.

یک سلول فتوولتائیک نور خورشید را مستقیما به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند بنابراین اهمیت تولید با کیفیت این سلول‌ها مشخص است.

بر اساس این گزارش مصرف غیر بهینه سوخت‌های فسیلی و مشتقات آن علاوه بر زیان‌های اقتصادی، آسیب‌های جبران ناپذیری را ایجاد کرده‌اند. بنابراین هر اقدامی در راستای توسعه فناوری‌های مرتبط با انرژی‌های تجدید پذیر در کشور مورد حمایت قرار می‌گیرد.

چرا که بحران انتشار گازهای گلخانه‌ای و تغییرات گسترده اقلیمی و آب و هوایی همگان را بر آن داشته تا در راستای توسعه پایدار به سوی منابع جایگزین و تجدیدپذیر انرژی حرکت کرده، سبد انرژی خود را متنوع ساخته و زمینه های استفاده از منابع تجدیدپذیر را فراهم کنند. همچنین انرژی‌های تجدیدپذیر همگام با سیاست‌های کلان انرژی کشور در راستای عدم اتکا بر نفت، با تنوع بخشی به سبد انرژی، افزایش امنیت تولید و توزیع انرژی، صیانت از ذخایر فسیلی، ایجاد فرصت‌های کسب و کار دانش بنیان و استفاده در پدافند غیرعامل برای کشور منافع بیشماری ایجاد می‌کند.

مطالب مرتبط