با روش علمی در آزمایشگاه زیست‌شناسی دانشگاه بیرجند، DNA از سلول گیاهی استخراج شد

مدیر گروه زیست‌شناسی دانشگاه بیرجند گفت: در پژوهشی مشترک بین گروه زیست‌شناسی دانشگاه بیرجند و آموزش و پرورش خراسان جنوبی به روش علمی در آزمایشگاه زیست‌شناسی دانشگاه بیرجند، DNA از سلول گیاهی استخراج شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه بیرجند، مریم مودی، اظهار کرد: در پژوهش مشترک صورت گرفته بین دانشگاه بیرجند و آموزش و پرورش خراسان جنوبی دانش‌آموزان استعدادهای درخشان دوره دوم متوسطه پس از دو هفته آموزش در آزمایشگاه‌های گروه زیست شناسی دانشگاه توانستند DNA را از سلول گیاهی استخراج کنند.

وی افزود: در این پژوهش مشترک به روش علمی DNA از سلول گیاهی استخراج و دانش‌آموزان با این روش آشنا شدند.

مدیر گروه زیست شناسی دانشگاه بیرجند به برگزاری اولین دوره مسابقه کشوری سلول‌های بنیادی و پزشکی بازشناختی اشاره و بیان کرد: از مراحل این پژوهش توسط روابط عمومی دانشگاه کلیپی آموزشی به مدت سه دقیقه به زبان انگلیسی و فارسی برای حضور خراسان جنوبی در این مسابقات تهیه شد.

مودی استخراج  DNA سلول گیاهی را یکی از مدرن‌ترین بخش‌های زیست شناسی دانست که در مهندسی ژنتیک گیاهی و جانوری و موارد پزشکی استفاده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: با استخراج و تغییر DNA و تولید ژنی خاص می‌توان محصولات کشاورزی مقاوم در مقابل آفات و مواد شیمیایی تولید کرد.

مطالب مرتبط