ترمیم دندان‌ها با سلول‌های بنیادی

محققان دانشگاه پلیموث انجام دادند

محققان به ژنی دست یافته‌اند که باعث تقویت فعال شدن سلول‌های بنیادی و بازسازی بافت در ترمیم دندان می‌شود و می‌تواند به عنوان روش جدیدی برای ترمیم دندان‌ها استفاده شود.

به گزارش آردی نیوز و به نقل از ساینس دیلی، یکی از اولین چیزهایی که مردم در مورد شما به آن توجه می‌کنند، لبخند شماست و تقریبا همه به فکر مراقبت از دندان‌های خود هستند. از طرفی آسیب دیدن دندان‌ها یا نیاز به ارتودنسی می‌تواند بسیار پرهزینه، دشوار و حتی دردناک باشد.

با این حال، تحقیقات جدید محققان دانشگاه پلیموث(Plymouth) به این نتیجه رسیده است که کلید اصلی در آینده برای ترمیم دندان‌ها سلول‌های بنیادی هستند.

در حال حاضر دنیای تحقیقات درباره سلول‌های بنیادی با وعده‌های زیادی همراه شده است. سلول‌های بنیادی به همان اندازه که هیجان انگیز و بحث برانگیز هستند، می‌توانند پزشکی و داروسازی را برای همیشه تغییر دهند و موجب پدید آمدن روش‌هایی برای از بین بردن بیماری‌ها یا حتی افزایش طول عمر انسان شوند.

سلول‌های بنیادی همچنین نقش اساسی و مهمی در روند بهبود زخم دارند که شامل دندان‌های آسیب دیده نیز می‌شود.

دکتر “بینگ هو” از دانشگاه پلیموث گفت: سلول‌های بنیادی بسیار مهم هستند، زیرا در آینده می‌توان از آنها در آزمایشگاه‌ها برای بازسازی بافت‌هایی که به دلیل بیماری آسیب دیده یا از بین رفته‌اند، استفاده کرد.

این گروه تحقیقاتی به رهبری “هو” و با کمک محققانی از سراسر جهان دریافت که ژنی به نام “Dlk1” باعث تقویت سلول‌های بنیادی و بازسازی بافت‌ها در ترمیم دندان می‌شود.

محققان در حالیکه موش‌ها را بررسی می‌کردند، جمعیت جدیدی از سلول‌های بنیادی “مسنکیمال”(mesenchymal) را کشف کردند. سلول‌های بنیادی مسنکیمال نوعی از سلول‌های بنیادی هستند که بافت اسکلتی عضلات و استخوان‌ها را تشکیل می‌دهند. حتی بیشتر از این، همین سلول‌ها در تشکیل بافت سخت روی دندان‌ها معروف به عاج، نقش مهمی دارند.

محققان با مطالعه سلول‌های بنیادی مسنکیمال دریافتند که یک ژن مولکولی به نام “Dlk1” تعداد سلول‌های تولید شده هنگام فعال شدن سلول‌های بنیادی را کنترل می‌کند. آنها در اولین مقاله برای برجسته کردن نقش “Dlk1” ثابت کردند که این ژن می‌تواند باعث تقویت سلول‌های بنیادی و بازسازی بافت‌ها در آسیب دندان شود.

دکتر “هو” گفت: ما با کشف سلول بنیادی جدیدی که نقش اصلی در تشکیل عاج دندان دارد و استفاده از “Dlk1” در بازسازی بافت، گام‌های بلندی در احیای بافت‌ها توسط سلول‌های بنیادی برداشته‌ایم.

این روش به افرادی که با مشکلات دندان مانند پوسیدگی و خرد شدن دندان دست و پنجه نرم می‌کنند، کمک می‌کند. البته تحقیقات بیشتری برای شناخت بیشتر و اصلاح روش‌های درمانی احتمالی دندان لازم است. /ایسنا

مطالب مرتبط