کشف سلول‌های مغزی که طبق حالات بدن تنظیم می‌شوند

در بررسی روی موش‌ها صورت گرفت

پژوهشگران نروژی در بررسی جدیدی موفق شدند سلول‌های عصبی را که مطابق حالات بدن تنظیم می‌شوند در مغز موش‌ها کشف کنند.

به گزارش آردی نیوز و به نقل از مدیکال‌اکسپرس، گروهی از پژوهشگران “دانشگاه علم و فناوری نروژ” (NTNU)، سلول‌های مغز گروهی از موش‌ها را مورد بررسی قرار دادند. این سلول‌ها که با حالت قرار گرفتن بدن موش‌ها در ارتباط هستند، هنگام فعال بودن مغز آنها مورد آزمایش قرار گرفتند.

توانایی حیوانات در جهت‌یابی، یکی از برجسته‌ترین فعالیت‌های مغز است اما این مکانیسم هنوز به شکل یک راز باقی مانده است. پژوهشگران در این پروژه، نقش حالت بدن را در جهت‌یابی و قسمت‌هایی از مغز که در این کار نقش دارند، بررسی کردند.

آنها برای درک چگونگی پردازش جهت‌یابی در مغز، شش دوربین را در اطراف یک موش آزمایشگاهی قرار دادند و از حرکات آن در یک فضای بسته فیلمبرداری کردند. آنها یک کاوشگر کوچک سیلیکونی را در مغز موش قرار دادند تا قسمت‌های فعال مغز آن را مشاهده کنند. این فرآیند به پژوهشگران امکان داد که فعالیت عصبی قسمت‌های گوناگون مغز موش را با حالت‌های فیزیکی بدن مانند نشستن روی پاهای عقب مقایسه کنند.

این گروه پژوهشی موفق شد نورون‌هایی را در قشر جداری خلفی مغز و قشر حرکتی قدامی شناسایی کند که با تغییر حالات بدن در ارتباط هستند. آنها توانستند حالات بدن موش را با مشاهده فعالیت نورون در این دو ناحیه مغز پیش‌بینی کنند.

این پژوهش، نتایج پیشگامانه‌ای در مورد نواحی فعال مغز ارائه می‌دهد اما پژوهشگران هنوز سوالات بسیاری در مورد این موضوع دارند.

این پژوهش، در مجله “Science” به چاپ رسید. /ایسنا

مطالب مرتبط