آکوانات؛‌ ربات زیردریایی با قابلیت تغییر شکل

تحولی در ربات‌های زیردریایی

یک شرکت وابسته به وزارت دفاع آمریکا، نوعی ربات زیردریایی ابداع کرده است که قابلیت تغییر شکل دارد.

به گزارش آردی نیوزبه نقل از دیلی‌میل، ارتش آمریکا در حال سرمایه‌گذاری روی یک ربات زیردریایی با قابلیت تغییر شکل است که می‌تواند به شکل زیردریایی یا ربات شبه‌انسان درآید.

این ربات که “آکوانات”(Aquanaut) نام دارد، یک ربات زیردریایی چندمنظوره است و نیاز به “وسیله نقلیه مادر” را برطرف می‌کند. این ربات 1.050 کیلوگرمی، پیش از تبدیل شدن به ربات، می‌تواند به شکل یک زیردریایی، صدها مایل زیر آب سفر کند.

وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا از شرکت “هوستون مکاترونیکز” (Houston Mechatronics) که سازنده این ربات است، پشتیبانی می‌کند.

“متیو اوندلر”(Matthew Ondler)، مدیرعامل شرکت هوستون مکاترونیکز گفت: ما باور داریم که این فناوری، تحولی در ربات‌های زیردریایی ایجاد خواهد کرد.

گروه ما، برخی از پیشرفته‌ترین ربات‌های تولید ناسا را ابداع کرده و سالها، فناوری پیشرفته ربات‌های زیردریایی را برای مشتریان محرمانه خود ادامه داده است. آکوانات، اوج کار متخصصان و تجربه این شرکت است و ما از معرفی آن به مشتریان خود، بسیار هیجان‌زده هستیم.

شرکت هوستون مکاترونیکز، در “کنفرانس فناوری آف‌شور”(OTC) در هوستون تگزاس و کنفرانس “AUVSI Xponential” در دنور کلرادو، از این فناوری رونمایی کرد.

“نیکلاس رافورد” (Nicholas Radford)، از بنیانگذاران این شرکت گفت: ما قصد داریم خلیج مکزیک را پوشش دهیم و نیاز به کشتی‌ها و افراد را برای کار در زیر دریا برطرف کنیم. این موضوع، به شکل‌گیری شرایط ایمن‌تر برای افراد حاضر در جنگ می‌انجامد و مشتریان تجاری نیز، رباتی با قابلیت‌های بیشتر و هزینه کمتر خواهند داشت.

مطالب مرتبط