ابداع الگوریتم هوش مصنوعی برای تبدیل علائم مغزی بخش شنوایی مغز و تبدیل آنها به سخنرانی دقیق

محققان برای اولین بار موفق به ابداع الگوریتم هوش مصنوعی شده اند که قادر به تبدیل علائم مغزی بخش شنوایی مغز و تبدیل آنها به سخنرانی دقیق است. سیستم رایانه ای که بدین منظور ابداع شده دقت بالایی دارد و راه را برای طراحی سیستم های ارتباطی متنوعی که از طریق مغز کنترل می شوند هموار خواهد ساخت.

مهندسان رایانه و متخصصان علم نانو در آمریکا با همکاری یکدیگر رابط کاربری خاصی را برای این سیستم هوش مصنوعی طراحی کرده اند که می تواند سیگنال ها و علائم مغزی را به کلمات و تصاویری مبدل کند که به سادگی قابل درک و تبادل باشند.

در آینده از این روش می توان برای کنترل انواع وسایل و ابزار محیطی از طریق مغز و بدون نیاز به هیچ گونه محصول واسطه ای بهره گرفت.

روش یادشده به درمان بیماران نیز کمک شایانی خواهد کرد، زیرا درک شرایط آنها را به صورت مستقیم برای پزشکان ممکن می کند. در آزمایشی که با استفاده از همین سیستم هوش مصنوعی بر روی تعدادی بیمار انجام شد محققان توانستند ۳۰ دقیقه از امواج مغزی آنها را ثبت کرده و به متن قابل درک از وضعیتشان مبدل کنند.

دقت سیستم یادشده برای درک علائم مغزی و تبدیل آنها به متن در حدود ۷۵ درصد است، اما پژوهشگران قصد دارند دقت سیستم یادشده را باز هم افزایش دهند.

مطالب مرتبط