احداث نیروگاه خورشیدی برای استخراج نفت!

در حالی که کشورهای زیادی در جهان به انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر روی آورده‌اند، کشور عمان تصمیم گرفته است تا از انرژی خورشیدی یک استفاده نامعمول کند: استخراج و تولید نفت.

عمان خود را برای ساخت یکی از بزرگترین نیروگاه‌های خورشیدی دنیا آماده می‌کند. هرچند از این نیروگاه برای تولید برق استفاده نخواهد شد و هدف از ساخت این نیروگاه صرفا جوشاندن آب به منظور تولید نفت است. این نیروگاه خورشیدی که میراه نام دارد یک گیگاوات انرژی تولید خواهد کرد که برای تولید نفت مورد استفاده واقع خواهد شد.

فناوری فعلی مورد استفاده برای تولید نفت، مستلزم استفاده از گاز طبیعی است که بسیار انرژی‌بر بوده و غیرکارآمد است. فناوری فعلی مورد استفاده برای تولید نفت، مستلزم استفاده از گاز طبیعی است که بسیار انرژی‌بر بوده و غیرکارآمد است.

میراه شامل ردیف‌هایی از آینه‌های منحنی خواهد بود که به سمت لوله بویلر پرشده با آب تنظیم شده‌اند. بخار تولید شده از طریق این نیروگاه برای نرم کردن نفت سنگین  استفاده می‌شود تا پمپاژ آن به سطح زمین با سهولت بیشتری انجام گیرد. نیروگاه میراه هر ساله ۵,۶ تریلیون بی‌تی‌یو گاز طبیعی صرفه‌جویی خواهد کرد. چنین مقداری می‌تواند انرژی لازم برای خانه‌های ۲۰۹۰۰۰ نفر در عمان را تأمین کند. ظرفیت تولیدی نیروگاه خورشیدی میراه ۶۰۰۰ تن بخار خواهد بود که مقدار مصرف گاز را تا ۸۰ درصد کاهش می‌دهد. از بخار تولید شده این نیروگاه در ازدیاد برداشت از میدان نفتی امل غربی استفاده خواهد شد.

مساحت پروژه‌ میراه ۳ کیلومتر مربع  و هزینه‌ طراحی و ساخت آن حدود ۶۰۰ میلیون دلار برآورد شده است. شرکت توسعه نفت عمان هم‌اکنون در همکاری با شرکت گلس پوینت، فاز نخست پروژه میراه را به پایان رسانده است. شرکت توسعه نفت عمان قصد دارد با فعالیت بیشتر در زمینه مدیریت آب و انرژی‌های تجدیدپذیر، از شرکتی ناظر بر صنایع نفت و گاز به شرکتی ناظر بر منابع انرژی تغییر ماهیت دهد.

فناوری «ازدیاد برداشت نفت» یا به اختصار ای‌-ا-آر شامل فرایند بخاردهی می‌شود که در آن بخار به نفت سنگین برخورد کرده و آن را کاملا داغ می‌کند. در اثر حرارات زیاد، گرانروی (ویسکوزیته) نفت به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده و پمپاژ کردن آن به سطح زمین بسیار آسان‌تر می‌شود. استفاده از گاز طبیعی برای تولید بخار ناکارآمد و هزینه‌بر می‌باشد. میزان مصرف گاز طبیعی برای تولید بخار لازم برای استخراج یک بشکه نفت، معادل همان مقدار انرژی تولید شده توسط پنج بشکه نفت است.

نیروگاه میراه هرساله ۵٫۶ تریلیون بی‌تی‌یو گاز طبیعی را صرفه‌جویی خواهد کرد. چنین مقداری می‌تواند انرژی لازم برای خانه‌های ۲۰۹۰۰۰ نفر در عمان را تامین نماید. ظرفیت تولیدی نیروگاه خورشیدی میراه ۶۰۰۰ تن بخار خواهد بود که میزان مضرف گاز را تا ۸۰ درصد کاهش خواهد داد.

مطالب مرتبط