استفاده از دستگاه قهوه‌ساز برای آزمایش کووید-۱۹!

یک آزمایش جدید خانگی برای تشخیص بیماری کووید-۱۹ از کپسول‌های دستگاه قهوه‌ساز استفاده می‌کند و محققان می‌گویند تولید آن در تیراژ میلیونی آسان است.

هر کسی که در زمان شیوع بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ به مسافرت هوایی رفته باشد، آزمایش تشخیص کووید-۱۹ را در یک بازه زمانی خاص قبل از پرواز تجربه کرده است و از استرس ناشی از انتظار برای حصول نتیجه خبر دارد.

“ویتوریو ساگیومو” شیمی‌دان آلی از دانشگاه “واگنینگن” هلند، در تلاش برای ارزان‌تر و بیشتر در دسترس بودن آزمایشات تشخیص کووید-۱۹ به لوازم خانگی رایج، به خصوص دستگاه‌های قهوه‌ساز روی آورده است.

تحقیقات “ساگیومو” و تیمش در این باره در مجله ChemArxiv منتشر شده است.

شناسایی آزمایش ایده‌آل کووید-۱۹ برای مصارف خانگی

آزمایش‌های مختلف کووید-۱۹ برای شرایط خاص مزایا و معایب مختلفی دارند. به عنوان مثال تست PCR دقیق‌ترین آزمایش است. با این حال، این تست نیاز به یک چرخه دمایی با دقت تنظیم شده با استفاده از تجهیزات خاص در آزمایشگاه دارد، بنابراین حصول نتیجه آن طول می‌کشد و گران‌تر از انواع دیگر آزمایشات تشخیصی است.

آزمایش “جریان جانبی”(LFT) بسیار ارزان‌تر و سریع‌تر است، اگرچه که دقت کمتری دارد و بیماری را فقط در افرادی که بار ویروسی زیادی دارند، تشخیص می‌دهد.

کیت‌های آزمایش “ساگیومو” و تیمش “کرونا اسپرسو”(CoroNaspresso) نامگذاری شده و نوعی کیت تست کووید-۱۹ که با استفاده از یک قابلمه در حال جوش و کپسول قهوه نسپرسو ساخته شده است.

این دستگاه بسیار ارزان قیمت دارای روش تولید آسان در تیراژ میلیونی با قابلیت توزیع جهانی و همراه با ضایعات کم است.

“مارک لورچ” استاد علوم ارتباطات و شیمی دانشگاه “هال” انگلستان می‌گوید، یک مزیت بزرگ این آزمایش این است که می‌توان آن را در دمای ثابت(تقریباً ۶۵ درجه سانتیگراد) انجام داد.

در این آزمایش از یک نشانگر رنگی ساده بر پایه اسید برای نشان دادن مثبت یا منفی بودن نتیجه آزمایش استفاده شده است.

کپسول‌های قهوه برای آزمایش خانگی کووید-۱۹

دانشمندان به منظور تنظیم دما برای آزمایش‌ها معمولاً از ترموستات‌های برقی استفاده می‌کنند. با این حال، هنگامی که “ساگیومو” از خانه کار می‌کرد و در تلاش برای یافتن یک راه حل آسان و ارزان بود، به سراغ موادی به نام مواد “تغییر فاز” رفت که همراه با ذوب شدن، گرما جذب می‌کنند، به این معنی که دما را ثابت نگه می‌دارند.

“ساگیومو” به یک موم ساخته شده از ماده تغییر فاز رسید که دقیقا در دمای مورد نیاز وی ذوب می‌شد. وی سپس دستگاهی برای قرار دادن لوله‌های واکنش و تکه‌های موم ساخت.

همه اینها باید داخل محفظه‌ای قرار می‌گرفت که بدون ذوب شدن بتواند گرم شود و به نظر می‌رسید که بهترین کاندیدا چیزی نبود جز عضو ثابت صبحانه‌های “ساگیومو” یعنی کپسول دستگاه قهوه‌ساز.

وی از اعضای تیم خود خواست دستگاه “کرونا اسپرسو” را در خانه‌های خود آزمایش کنند. در آزمایش سواب‌های شش نفر، دستگاه با نشان دادن رنگ‌های مختلف، سه مورد ابتلا به کووید-۱۹ را به درستی شناسایی کرد.

محققان می‌گویند، تولید این آزمایش خانگی در مقیاس میلیونی آسان است و افراد می‌توانند به راحتی از آن برای تشخیص ابتلا به کرونا استفاده کنند.

این دستگاه‌ها همچنین با قیمت ۰.۲۴ دلار بسیار ارزان بوده و استفاده از آن آسان است. ضمن اینکه تا حد زیادی نیز قابل بازیافت است.

کار “ساگیومو” و تیمش در رابطه با “کرونا اسپرسو” نمونه درخشانی از استفاده از مواد موجود در خانه برای حصول عملکردهایی است که معمولاً مخصوص ماشین‌های پیشرفته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

مطالب مرتبط