اولین دستیار ربات هوش مصنوعی به ایستگاه فضایی بین المللی می رود

اسپیس ایکس امروز موشکی را همراه یک محموله ۶ هزار پوندی به ایستگاه فضایی بین المللی می فرستد. نخستین دستیار رباتیک مجهز به هوش مصنوعی نیز به این ایستگاه ارسال می شود. ربات مذکور CIMON نام گرفته که شبیه یک توپ والیبال با نمایشگری در یک سوی آن است. این نمایشگر یک صورتک کارتونی ساده است که ربات با کمک آن می تواند با فضانوردان حاضر در ایستگاه ارتباط برقرار کند. همچنین سیمون مجهز به ۱۴ فن داخلی است که با مکیدن هوای داخل ایستگاه و بیرون دادن آن، ربات را به حرکت در می آورند. این بدان معناست که سیمون می تواند در ایستگاه شناور بماند، به فضانوردان نزدیک شود و در پاسخ به یک سوال سر تکان دهد.

به گزارش آردی نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، امروز شرکت اسپیس ایکس پانزدهمین ماموریت ارسال محموله به ایستگاه فضایی بین المللی را برای ناسا انجام می دهد. در این ماموریت حدود ۶ هزار پوند ذخایر همراه یک موشک فالکون ۹ به آسمان پرتاب می شود که شامل آب و غذا، فناوری ها و تجهیزاتی است که در میکروجاذبه آزمایش می شوند.

اما یک محموله جالب دیگر نیز همراه این موشک به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاده می شود. این محموله نخستین دستیار رباتیک مجهز به هوش مصنوعی است که قرار است در این ایستگاه زندگی کند.

شرکت ایرباس ربات سیمون را برای سازمان فضایی ملی آلمان ساخته است. هدف از تولید این ربات بررسی آن است که آیا ربات های هشمند می توانند با فضانوردان همکاری و زندگی در فضا را تسهیل کنند یا خیر.

تابه حال سیمون در یک پرواز پارابولیک آزمایش شده است. (در پرواز پارابولیک هواپیما مسیر خاصی را  پرواز می کند تا لحظات کوتاهی از بی وزنی را ایجاد کند). همچنین یک فضانورد آلمانی در زمین به سیمون آموزش داده است. این فضانورد اکنون در ایستگاه فضایی بین المللی به سر می برد.

میکروفون ها و دوربین های ربات طوری ساخته شده اند تا صورت و صوت فضانورد آلمانی را بشناسند. اما به گفته سازندگان سیمون، قابلیت های هوش مصنوعی ربات که با صوت کنترل می شود، به او کمک می کند تا با هر فضانوردی که نامش را صدا می زند، ارتباط برقرار کند.

قرار است در ایستگاه فضایی بین المللی با کمک ربات چند آزمایش علمی انجام شود

مطالب مرتبط