بازتاب خبری آزمایش ماهواره ایرانی “ناهید-1” در رسانه‌های فضایی روسیه

یک تارنمای خبری فضایی روسیه به اسم “همه چیز درباره فضا” آزمایش نهایی ماهواره ارتباطات ناهید -1 و فعالیت‌های فضایی ایران را مهم برشمرد.

به گزارش آردی نیوز به نقل از ایسنا؛ این تارنما نوشت محققان ایرانی آزمایش‌های نهایی موفقیت‌آمیز فضاپیمای ارتباطی ناهید-1 را انجام دادند.

“همه چیز درباره فضا”  مطلب توییتر وزیر ارتباطات و فناوری‌های اطلاعاتی ایران را نقل کرده و نوشت: بنا به گفته وی “آزمایش‌های نهایی ماهواره ناهید-1 به پایان رسیده است. وی همچنین در پیام خود خواستار توسعه مستمر فناوری فضایی شده است.

در ادامه این مطلب، “همه چیز درباره فضا” نوشت: پیش از این، حسین صمیمی، مدیر مرکز تحقیقات فضایی ایران(ISRC) گفته بود که تا پرتاب فضاپیمای ناهید-1 ، تنها یک قدم مانده است.

کارشناس این تارنما همچنین نوشته است که این ماهواره ارتباطی قرار است در مدار کم ارتفاع قرار گیرد، با این حال، آنگونه که متخصان فضایی ایران می‌گویند، سامانه‌های فنی آن به گونه‌ای است که می‌تواند در مدار ژئوسینکرون قرار گیرد.

لازم به ذکر است که فعالیت‌های فضایی ایران از زمان پرتاب ماهواره امید مورد توجه فضانوردان و دانشمندان فضایی روسیه بوده و بسیاری از آنها نگاه مثبت به آینده آن دارند. بطور مثال الکساندر الکساندروف طراح سامانه‌های فضایی و فضانورد نام آور روسیه گفته است من از طریق دوستان ایرانی در جریان موفقیت‌های فضایی ایران قرار گرفتم. به‌ نظر من رسیدن به این سطح از پیشرفت برای کشوری مثل ایران که سال‌ها تحت محاصره اقتصادی بوده قابل تحسین است.

ماهنامه نووستی کاسمنافتیکی (اخبار فضایی) نیز چند سال پیش تصویر روی جلد و گزارش اصلی خود را به موفقیت‌های فضایی ایران اختصاص داده بود. لازم به ذکر است که این ماهنامه از معتبرترین نشریات علمی روسیه محسوب می‌شود که کمتر کارشناس فضایی و فضانورد روس است که خواننده این نشریه نباشد.

مطالب مرتبط