بانداژ هوشمند می تواند زخم های مزمن را کنترل و درمان کند

محققان بانداژی مجهز به یک میکروپردازشگر و چند حسگر مختلف ساخته اند که فرایند درمان زخم را رصد می کند و حتی می تواند دوز مناسب دارو را طی روز روی زخم به کار گیرد.محققان به تازگی یک بانداژ هوشمند مجهز به یک پردازشگر ساخته اند که می تواند فرایند درمان زخم را ردیابی کند. این بانداژ دارای حسگرهای دما و اندازه گیریpH خون است که می توانند میزان عفونت و تورم را بررسی کنند. نسل جدید بانداژها همچنین قابلیت به کارگیری دوز مناسب دارو در طول روز را دارد.

 

به گزارش آردی نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، به طور معمول کنترل pH یک زخم قدیمی روشی برای رصد فرایند درمان آن است. در درمان معمول، pH زخم اصولا ۵.۵ تا ۶.۵ است. حال آنکه در زخم های عفونی و درمان نشده سطح pH به بالاتر از ۶.۵ می رسد.

از سوی دیگر دما نیز روشی مهم برای تعیین میزان تورم اطراف زخم است. تورم را نیز می توان با نشانگرهای زیستی بررسی کرد. یک میکروپردازشگر اطلاعات این حسگرها را می خواند و  آنتی بیوتیک مورد نیاز را برای درمان زخم آزاد می کند.

کل ساختار بانداژ به یک چسب پزشکی شفاف متصل است که یک بانداژ انعطاف پذیر با قطر کمتری از ۳ میلی متر را تشکیل می دهد. به استثنای میکروپردازشگر از قطعاتی برای بانداژ استفاده شده تا ارزان و یک بار مصرف باشد.

 محققان دانشگاه Tufts در ماساچوست این بانداژ را ساخته اند که در آزمایشگاه نیز بررسی شده است. این بانداژ قابلیت درمان زخم های قدیمی پوستی ناشی از سوختگی، دیابت و دیگر شرایط بهداشتی را دارد که قابلیت احیا پوست را تحت تاثیر قرار می دهند.  این زخم های  قدیمی سالانه هزینه درمانی زیادی دارند. بانداژهای هوشمند می توانند درمان مناسب را با کمترین میزان تداخل بیمار یا پرستار فراهم کنند.

همچنین بانداژها می توانند با کمک طیفی از حسگرهای مختلف به فرایند درمان طبیعی پوست کمک کنند.

 سمیر سونکاسایل یکی از مولفان این تحقیق می گوید: با ظهور دستگاه ها و قطعات الکترونیکی انعطاف پذیر ما نیز توانستیم روشی جدید برای درمان زخم ها بیابیم. در حقیقت این قطعات الکترونیکی انعطاف پذیر تولید گجت های پزشکی پوشیدنی  را ممکن می کنند.

مطالب مرتبط