برچسب‌های قابل استفاده مجدد و نامرئی که با نور نوشته و خوانده می‌شوند

محققان دانشگاه فنی “درسدن” با پلاستیکی به نام پلی(poly) برچسب‌های قابل استفاده مجدد و نامرئی ساخته‌اند که با نور نوشته و خوانده می‌شوند.در حال حاضر برچسب‌های بسته‌ها حاوی اطلاعات خاصی نظیر بارکد، شماره سریال یا آدرس‌های خریداران است که اطلاعات حائز اهمیت و دستاویز بدی برای متخلفان است.

اما برچسب‌های چند بار مصرف که اخیراً توسط محققان دانشگاه “درسدن”(Dresden) توسعه یافته می‌توانند این مشکل را حل کنند، چرا که آنها نامرئی و در واقع شفاف می‌باشند و فقط هنگامی که در معرض نوع خاصی از نور قرار بگیرند، ظاهر می‌شوند.

این برچسب‌ها از فویل پلاستیکی حاوی مولکول‌های فلورسنت آلی ساخته شده است که ضخامتی کمتر از موی انسان یعنی ۵۰ میکرومتر دارند.

این مولکول‌ها در وضعیت عادی در حالت تاریک و غیرفعال باقی می‌مانند. این به این دلیل است که اکسیژن موجود در پلاستیک، انرژی نور را جذب می‌کند. هنگامی که مناطق مشخصی از برچسب در معرض نور ماورا بنفش قرار بگیرد، یک واکنش شیمیایی رخ می‌دهد که اکسیژن را از این مناطق حذف می‌کند و موجب می‌شود تا مولکول‌ها فعال و ظاهر شوند.

با استفاده از نور ماورا بنفش یا یک پرتو لیزر و یا یک ماسک که فقط اجازه می‌دهد برخی از مناطق برچسب در معرض نور قرار بگیرد، می‌توان متن یا سایر اطلاعات را روی برچسب خواند و نوشت.

به محض این که نور ماورا بنفش حذف شود، برچسب دوباره محو و غیرقابل خواندن می‌شود و سپس دوباره هر وقت مولکول‌ها در معرض نور ماورا بنفش قرار بگیرند، به طور موقت دوباره فعال می‌شوند. هنگامی که اطلاعات برچسب دیگر مورد نیاز نباشد، می‌توان اطلاعات را با قرار دادن یک دقیقه‌ای برچسب در معرض نور مادون قرمز پاک کرد.

نور مادون قرمز باعث افزایش درجه حرارت پلاستیک و افزایش نفوذپذیری اکسیژن می‌شود و در نتیجه دوباره اکسیژن به مناطق قبلی بازمی‌گردد. سپس برچسب می‌تواند تا ۴۰ بار مجدداً استفاده شود و اطلاعات جدیدی هر بار بر روی آن نوشته شود.

این امکان وجود دارد که این برچسب‌ها را در هر اندازه‌ای با قیمت کمتر از ۲ یورو در هر متر مربع تولید کنیم.

پروفسور “سباستین رینکه” مدیر این پژوهش می‌گوید: این برچسب‌های نامرئی و قابل استفاده مجدد را می‌توان در بسیاری از موارد استفاده کرد. ما می‌توانیم برچسب‌هایی نازک‌تر از برچسب‌های بارکد دار معمولی تولید کنیم. این برچسب‌ها می‌توانند جایگزین متنوعی برای تبادل اطلاعات در زندگی روزمره ما باشند.

مطالب مرتبط