بهبود عملکرد تجهیزات نفتی با ماده‌ سبک‌تر از هوا

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر آئروژل گرافنی برای استفاده در صنعت تولید کردند که به گفته آنها این ماده‌ بسیار سبک بوده و می‌تواند به عنوان روان‌ساز در تجهیزات خنک‌کننده نفتی کاربردی شود.

به گزارش آردی نیوز به نقل از ایسنا، دکتر مالک نادری، استاد دانشکده مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مورد این ماده، گفت: از صفحات گرافن برای تولید یک ساختار سه‌بعدی بسیار سبک استفاده شده است، ماده‌ای که ۹۹ درصد آن را هوا تشکیل می‌دهد و یک درصد باقی‌مانده نیز از جنس کربن بوده که از اجزاء تشکیل دهنده هوا، یعنی اکسیژن و نیتروژن، سبک‌تر است.

وی با تاکید بر اینکه این ماده از هوا سبک‌تر بوده و متخلخل است، اظهار کرد: همین ویژگی‌ها موجب کاربردهای متنوع آن در صنعت شده است. ما از سال ۲۰۱۷ روی ساخت این ماده کار کرده‌ایم و از سال ۲۰۱۹ تولید آن در آزمایشگاه ما به تکرارپذیری رسیده است. با کمک آئروژل گرافنی ما توانسته‌ایم انواع مختلف کامپوزیت‌ها برای مصارف صنعتی تولید کنیم.

نادری در مورد کاربردهای این ماده در صنعت، گفت: از این ماده می‌توان در صنایع مختلف استفاده کرد، ما در بخش‌های متعددی در صنعت آن را آزمایش کرده‌ایم. در بخش معدن، این ماده به عنوان جایگزین کربن سیاه برای استخراج طلا استفاده شده و در یکی از معادن کشور با موفقیت آزمایش‌های صنعتی را پشت سر گذاشته است. در سبک‌سازی برخی از هواپیماها و همچنین جذب آلاینده‌ها در بخش نفتی نیز این ماده مورد آزمایش صنعتی قرار گرفته و نتایج مثبتی به دست آمده است.

عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر افزود: قراردادی برای استفاده از این ماده در صنعت نفت داریم که براساس این قرارداد، آئروژل گرافنی روی میکروحباب‌ها قرار داده می‌شود تا آنها را پایدار کند. این میکروحباب‌ها که به واسط آئروژل، هم پایدارتر شده‌اند و هم هدایت گرمایی آنها بهبود یافته است، در تجهیزات خنک‌کننده نفتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع این میکروحباب‌های اصلاح شده با آئروژل نقش روان‌ساز و خنک‌کننده را در تجهیزات استخراج نفتی خواهند داشت.

به نقل از ستاد نانو، به گفته وی این فناوری به صورت پتنتی در USPTO به ثبت رسیده است.

آئروژل‌های گرافنی به دلیل تخلخل و فضاهای خالی که دارند می‌توانند به عنوان جاذب در صنعت نفت نیز استفاده شوند، به طوری که هر گرم از این مواد می‌تواند ده‌ها برابر وزن خود مایع را جذب کند.

مطالب مرتبط