تبدیل برق و شن به پنل‌های خورشیدی!

یک استارتاپ به کمک مبارزه با تغییرات آب و هوایی می‌آید؛

دستگاه جدیدی به نام “تراباکس”(Terrabox) قادر است الکتریسیته و شن و ماسه را به صفحات خورشیدی تبدیل کند. این دستگاه با تغییرات آب و هوایی مبارزه می‌کند و می‌تواند روزی به ماه، مریخ و فراتر از آن ارسال شود.

به گزارش آردی نیوز و به نقل از آی‌ای، یک استارتاپ به نام “مانا الکتریک”(Maana Electric) مستقر در لوکزامبورگ با هدف ارسال جعبه‌هایی به شکل انبارهای فلزی به بیابان‌های زمین که قادر به ساخت صفحات خورشیدی با استفاده از برق و شن و ماسه هستند، به کمک مبارزه با تغییرات آب و هوایی می‌آید.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، این شرکت امیدوار است با ارسال جعبه‌های خود به ماه، مریخ و فراتر از آن به نیازهای انرژی مستعمرات فضایی آینده کمک کند.

این جعبه‌ها با نام “تراباکس”(Terrabox) بسیار ساده به نظر می‌رسند. همانطور که “مانا الکتریک” در وب‌سایت خود توضیح داده است: “تراباکس” یک کارخانه کاملاً خودکار است که قادر به تولید پنل‌های خورشیدی با استفاده از شن و برق به عنوان ورودی است.

این کارخانه‌های کوچک قابلیت قرارگری و جابجایی را درون کانتینرها دارند، به این معنی که می‌توان آنها را به مکان‌های دورافتاده بیابانی منتقل کرد تا در آنجا بتوانند صفحات خورشیدی مورد نیاز برای تولید انرژی خورشیدی پاک را تولید کنند.

این محصول انقلابی علاوه بر کمک به مقابله با تغییرات آب و هوا همچنین می‌تواند به کاهش وابستگی اپراتورهای انرژی تجدیدپذیر به چین را که اغلب صفحات خورشیدی فتوولتائیک جهان را تولید می‌کند، کمک کند.

“مانا الکتریک” می‌گوید در سال ۲۰۲۲ فناوری خود را آزمایش می‌کند و همچنین نسخه “تراباکس” خود را برای کره ماه توسعه می‌دهد که برای تبدیل خاک ماه موسوم به “رگولیت” به سیلیکون با خلوص بالا طراحی خواهد شد. از نظر تئوری، این دستگاه می‌تواند سالانه یک مگاوات پنل خورشیدی تولید کند. ضمن اینکه فرآیند ساخت این صفحات خورشیدی همچنین اکسیژن را به عنوان یک محصول جانبی آزاد می‌کند که می‌تواند توسط فضانوردان برای تنفس در فضا استفاده شود.

“تراباکس” مخصوص فضای “مانا الکتریک” سبک‌تر طراحی شده است تا بتوان آن را به راحتی به فضا منتقل کرد.

با توجه به اینکه ماموریت‌های “آرتمیس” و “دروازه ماه” ناسا برای ایجاد حضور پایدار انسان در ماه از سال ۲۰۲۴ برنامه‌ریزی شده است، فناوری “تراباکس” می‌تواند به این حضور پایدار در نزدیکترین همسایه آسمانی ما کمک کند.

طبق گفته شرکت فناوری خورشیدی آلمانی “دزرتک”(Desertec)، پوشاندن بخش کوچکی از صحرای بزرگ آفریقا با صفحات خورشیدی می‌تواند انرژی کافی برای کل کره زمین را تأمین کند. بنابراین می‌توان تصور کرد که ایجاد مزارع بزرگ خورشیدی روی ماه چه نتایجی دربرخواهد داشت.

اگر برنامه‌های ناسا و شرکت‌هایی مانند “مانا الکتریک” موفقیت آمیز باشد، ماه با ظرفیت انرژی فراوان می‌تواند به عنوان یک سکوی پرتاب برای بشریت عمل کند تا بتواند خود را برای یک تمدن فضایی آماده کند.

مطالب مرتبط