تزریق روزانه انسولین برای بیماران دیابت نوع 2 حذف می‌شود؟

محققان دانشگاه آمستردام هلند موفق به ابداع درمانی برای دیابت نوع 2 شده‌اند که می‌تواند نیاز به تزریق روزانه انسولین را در بیماران مبتلا برطرف کند. یک پیشرفت بالقوه پزشکی که توسط محققان هلندی حاصل شده است، می‌تواند نیاز به تزریق روزانه انسولین را در افراد مبتلا به دیابت متوقف کند.دانشمندان با از بین بردن غشای مخاطی در روده کوچک، سبب شدند یک غشای مخاطی جدید ایجاد شود و بدین ترتیب، میزان قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع 2 را تثبیت کردند. نتایج این تحقیق غیرمنتظره و خارق‌العاده توصیف شده است.

این فرآیند یک ساعته روی 50 بیمار در آمستردام اعمال شد. در این1 فرآیند، یک لوله با یک بالون کوچک در انتهای آن از طریق دهان بیمار به روده کوچک وارد می‌شود. بالون با آب داغ پر می‌شود و موجب می‌شود غشای مخاطی روده کوچک بر اثر گرما از بین برود.

ظرف دو هفته یک غشای جدید ایجاد می‌شود که منجر به تثبیت قند خون و بهبود وضعیت سلامت بیمار می‌شود.

حتی یک سال پس از انجام این درمان، بیماری در 90 درصد از بیماران تثبیت شده بود. اعتقاد بر این است که بین جذب مواد مغذی توسط غشای مخاط در روده کوچک و ایجاد مقاومت در برابر انسولین در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ارتباط وجود دارد.

ژاک برگمن، استاد پزشکی گوارش در دانشگاه آمستردام UMC گفت: با این درمان، استفاده از انسولین می‌تواند به تعویق افتد یا حتی از بین برود. این درمان امیدوار کننده است.

برگمن اضافه کرد که این روش شگفت انگیز است، چرا که مردم از انجام آن بسیار کم رنج می‌برند.

وی گفت: تنها یک روز پس از عمل، بهبود چشمگیری در میزان قند خون بیماران، حتی قبل از اینکه بیمار یک کیلوگرم وزن کم کند، دیده شد که این موضوع ما را در مسیر توسعه این درمان قرار داد.

اکنون این سوال مطرح است که آیا این یک درمان دائمی است یا اینکه باید هر چند وقت یک بار آن را دوباره انجام داد؟ محققان بررسی کردند که آیا ما می‌توانند تزریق انسولین را متوقف کنند. از آنجایی که بیماران درمان شده با این روش هنوز پس از گذشت یک سال، انسولین تزریق نکرده‌اند، نشان می‌دهد که این درمان می‌تواند دائمی باشد.

محققان ادعا می‌کنند که صرف نظر از قطع تزریق انسولین، این درمان احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، نارسایی کلیه، نابینایی و بی‌حسی در دست و پا را نیز کاهش می‌دهد.

تقریبا 3.7 میلیون نفر در انگلستان با تشخیص دیابت نوع 1 یا 2 زندگی می‌کنند که از سال 1998 به میزان 1.9 میلیون افزایش یافته است.

سطح قند خون در دیابت نوع 1 بالا است، زیرا پانکراس انسولین تولید نمی‌کند در حالیکه پانکراس افراد مبتلا به دیابت نوع 2 انسولین کافی تولید نمی‌کند.

تاثیر این تغییرات را می‌توان با تغییرات در رژیم غذایی کنترل کرد، اما دیابت یک بیماری پیش‌رونده است. اکثر افراد بعد از 5 تا 10 سال زندگی با آن به مصرف قرص یا تزریق انسولین نیاز پیدا می‌کنند.

9 نفر از هر 10 نفر مبتلا به دیابت، با دیابت نوع 2 تشخیص داده می‌شوند. تخمین زده می‌شود که نزدیک به 1 میلیون نفر در حال حاضر با این بیماری زندگی می‌کنند که هنوز تشخیص داده نشده است و 12.3 میلیون نفر در معرض خطر بالایی هستند.

مطالب مرتبط