تولید زخم‌ پوش‌ برای بهبود زخم‌های عفونی

محققان پژوهشکده فناوری‌های نوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به دانش فنی زخم‌پوش‌هایی دست یافتند که به گفته آنها در فاز حیوانی در مدت دو هفته زخم‌های ایجاد شده التیام یافت.  نغمه عرب‌زاده از محققان این طرح اظهار کرد: در این مطالعات با استفاده از هیدروژل‌ها زخم‌پوش‌هایی را برای درمان زخم‌های ایجاد شده بر پوست تولید کردیم.

وی با اشاره به مشکلات موجود برای درمان زخم‌های ناشی از بیماری دیابت، گفت: برای بهبود این نوع زخم‌ها، در زخم‌پوش‌های تولید شده، دارویی را بر روی این زخم‌پوش لود کردیم. از این طریق قرار دادن این زخم‌پوش بر روی زخم‌های دیابتی، موجب التیام آن می‌شود.

عرب‌زاده با بیان اینکه زخم‌های دیابتی به شدت دردناک هستند، ادامه داد: داروی لودشده در این زخم‌پوش در آزمایشگاه سنتز شده است و موجب برطرف شدن مشکلات ناشی از این نوع زخم‌ها و همچنین زخم‌های عفونی خواهد شد.

پژوهشگر پسا دکتری پژوهشکده فناوری‌های نوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خصوص زمان درمان زخم‌ با استفاده از این نوع زخم‌پوش‌ها خاطر نشان کرد:  تست‌های حیوانی نشان می‌دهد زخم‌پوش‌های تولیدشده می‌توانند طی دو هفته درصد بالایی از زخم را بهبود بخشند./ایسنا

مطالب مرتبط