تولید قلب تپنده از سلول‌ های پیش‌ساز قلبی- عروقی

محققان پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی موفق به تولید قلب تپنده از سلول‌ های پیش ‌ساز قلبی- عروقی بر بستر قلب سلول‌زدایی شده موش صحرایی شدند. قلب یکی از ارگان‌ های حیاتی بدن است؛ سالانه شمار قابل توجهی از مبتلایان به ضایعات قلبی به علت کمبود اهدا‌کننده جان خود را از دست می‌دهند. یکی از راه‌ های غلبه بر این کمبود، استفاده از سلول‌ های پیش‌ساز قلبی -عروقی حاصل از تمایز سلول‌ های بنیادی جنینی بر یک بستر طبیعی، مانند یک قلب سلول زدایی شده، است.
به گزارش آردی نیوز به نقل از ایرنا، تا‌کنون تلاش‌ های بسیاری در این خصوص صورت گرفته است. به منظور بهبود شرایط، دکتر ساره رجبی، دکتر سارا پهلوان، دکتر ناصر اقدمی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و پژوهشگاه ماکس پلانک آلمان پژوهشی را طراحی کردند که طی آن قلب سلول‌زدایی شده موش صحرایی به وسیله سلول‌های پیش‌ساز قلبی – عروقی حاصل از تمایز سلول‌های بنیادی جنینی مجددا به تپش در آمد.
در این پژوهش سلول ‌های بنیادی جنینی انسان در مقیاس زیاد و در بیوراکتور کشت و تمایز داده شدند و به صورت مرحله به مرحله (60 میلیون سلول در 3 مرحله، 20 میلیون سلولی با فواصل 1.5ساعته) به قلب سلول‌زدایی شده موش صحرایی که عامل رشد فیبروبلاستی با روش‌های زیست مهندسی بر سطوح مختلف آن متصل شده بود، انتقال یافتند.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌‌المللی و معتبر Biomaterials به چاپ رسیده است، نشان داد که با این روش، بقا و تمایز سلول‌ های پیش‌ ساز قلبی – عروقی به سلول ‌های قلبی، عضله صاف و سلول‌ های اندوتلیالی (سلول‌ های پوشاننده سطح عروق) بهبود یافته و پس از گذشت 12 روز از انتقال سلولی تپش قلب در جهت صحیح آغاز شد.
این پژوهش با رفع مشکلات در تولید قلب زیست مهندسی شده، می‌تواند گام موثری در درمان بیماران قلبی به حساب آید.
مطالب مرتبط