تولید کتانی فوق سبک با چاپ سه بعدی

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی تحقیق و توسعه به نقل از ایسنا / انگجت، کمپانی نایکی با بهره‌گیری از فناوری چاپ سه‌بعدی الیاف، یک کتانی فوق سبک مخصوص پیاده‌روی و دویدن موسوم به “فلای‌پرینت”(Flyprint) ساخته است که امکان سریع‌تر دویدن را برای افراد فراهم می‌کند.

بهره‌گیری نایکی از چاپ سه‌بعدی برای ساخت کتانی‌های با عملکرد بهتر، به سطح جدیدی رسیده است. این شرکت “Flyprint“، نخستین الیاف چاپ شده توسط چاپگر سه‌بعدی را برای عملکرد بهتر کتانی معرفی کرده است.

این مواد متشکل از یک رشته فلامنت TPU ذوب شده است که در چند لایه اعمال می‌شود، اما شاه‌کلید این کار، هندسه آن است.

نایکی از داده‌های ورزشکاران استفاده می‌کند تا ترکیب منسوجات را تعیین کند. نتیجه یک کتانی فوق سبک با عملکرد فوق‌العاده است که می‌تواند به سرعت خود را با مناطق خاص تطبیق داده و خود را برای دونده‌های مختلف تنظیم کند.

“فلای‌پرینت” وعده می‌دهد که سبک‌تر و با قابلیت تنفس بیشتر از الیاف قبلی باشد.

همچنین طبیعت چاپ سه‌بعدی، مقاومت اصطکاکی را که در پارچه معمولی وجود دارد، از بین می‌برد.

با این حال، مزایای بسیار خاصی برای ورزشکاران وجود دارد. این محصول نه تنها با وزن سبک خود، امکان حرکت سریع‌تر را فراهم می‌کند، بلکه در مقابل جذب آب که در طول مسیر دوندگی عملکرد دونده را تحت تاثیر قرار می‌دهد، مقاوم است.

اولین نفری که از این فناوری در عمل استفاده خواهد کرد، “الیود کیپچوگه” دونده ماراتن و استقامت در 22 آوریل و در دو مارتن لندن خواهد بود.

نایکی همچنین تعداد محدودی از این کتانی را توسط اپلیکیشن خود به فروش خواهد رساند، اما مشخص نیست که این محصول چه زمانی به تولید انبوه می‌رسد.

مطالب مرتبط