جلیقه ایربگ برای دوچرخه‌سواران

شرکتی فرانسوی به نام “هلیت”(Helite) یک جلیقه چندکاره موسوم به “B’Safe” ساخته است که کار اصلی‌اش عمل کردن به عنوان ایربگ در هنگام وقوع حادثه برای دوچرخه‌سوار است. به گفته شرکت فرانسوی “هلیت”، تقریبا 40 درصد از آسیب‌های جدی ناشی از تصادفات دوچرخه‌سواری شامل قفسه سینه می‌شود و 25 درصد شامل منطقه نخاعی است. با توجه به این موضوع، این شرکت فناوری جلیقه “B’Safe” را توسعه داده است که یک جلیقه دوچرخه سواری است که زمانی که دوچرخه‌سوار دچار سانحه می‌شود، این جلیقه در کسری از ثانیه باد می‌شود تا از آسیب دوچرخه‌سوار جلوگیری کند.

این جلیقه هفته گذشته در نمایشگاه CES رونمایی شد. “B’Safe” در واقع از دو بخش تشکیل شده است. یک فرستنده الکترونیکی در جلیقه و یک فرستنده الکترونیکی نیز به صورت جداگانه زیر زین قرار می‌گیرد. این دو فرستنده به صورت بی‌سیم بایکدیگر در ارتباط هستند و می‌توانند وقوع تصادف را در کسری از ثانیه تشخیص دهند.

این جلیقه همچنین دارای بندهای شب‌تاب است که دوچرخه‌سوار را در تاریکی برای رانندگان مشخص می‌کند.

در مواردی که تصادف ناشی از ضربه به دوچرخه است، یک شتاب‌سنج در واحد الکترونیکی تعبیه شده در زیر زین، شوک ناگهانی را تشخیص می‌دهد. این باعث می‌شود دستگاه به صورت بی‌سیم حسگر داخل جلیقه را باخبر کند.

تصویر مرتبط

اگر این سنسور تشخیص دهد که دوچرخه‌سوار در حال افتادن از دوچرخه است، بلافاصله یک مخزن کوچک قابل تعویض حاوی گاز کربن دی‌اکسید که در جلیقه تعبیه شده است را آزاد می‌کند تا جلیقه را باد کند و مانع از رسیدن آسیب به کاربر شود.

طبق گفته شرکت سازنده، کل این فرآیند، از تشخیص سانحه تا باد شدن کامل جلیقه فقط 80 میلی‌ثانیه طول می‌کشد. ضمن این که در حوادثی مانند لیز خوردن دوچرخه که ناشی از ضربه نیست، حسگر جلیقه باز هم تغییر ناگهانی موقعیت دوچرخه‌سوار را تشخیص می‌دهد و خیلی سریع کیسه هوا را باد می‌کند.

جلیقه دوچرخه‌سواری “B’Safe” در دو رنگ زرد و سیاه در دسترس خواهد بود. این جلیقه به سادگی با بستن زیپ فعال می‌شود و به همین ترتیب با باز کردن زیپ نیز خاموش می‌شود. 

یک باتری قابل شارژ با درگاه USB درون جلیقه قرار دارد که یک بار شارژ کامل آن برای هفت روز استفاده کافی خواهد بود، در حالی که باتری تعبیه شده در زین تا پنج سال عمر می‌کند.

نماینده شرکت می‌گوید که “B’Safe” از فصل بهار در اروپا و ایالات متحده آمریکا با قیمت 700 دلار در دسترس قرار می‌گیرد.

شرکت “هلیت” در گذشته نیز سیستم‌های کیسه هوای پوشیدنی را برای اسکی بازان و افراد سالخورده تولید کرده بود./ایسنا

مطالب مرتبط