خشک کن خودکار سنگ در اراک

خشک کن خودکار سنگ در اراک ابداع شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: شرکت خصوصی این استان که به دانش فنی خشک کن خودکار سنگ تابشی دست یافته بود، این نوآوری را با شماره 38517 در سازمان مالکیت صنعتی ایران ثبت کرد.

به گزارش آردی نیوز؛ محمدرضا حاجی پور  افزود: این اختراع توسط کارشناسان و مهندسان کارآزموده شرکت خلاق دماگستر اراک با به کارگیری فناوری انحصاری به ثبت رسیده که ویژگی بارز آن صرفه جویی محسوس در مصرف انرژی است و به عنوان یکی از نمونه های موفق اقتصاد مقاومتی در عرصه صنعت استان مرکزی است.
وی توضیح داد: حمایت از بخش خصوصی به عنوان یکی از حلقه های اقتصاد مقاومتی و تحقق اهداف تولید باکیفیت کالای ایرانی امسال مدنظر است و واحدهای صنعتی که ایده ها و خلاقیت های خاص داشته باشند در دایره راهبردهای حمایتی قرار می گیرند.
یاسر کربلایی مدیر شرکت خلاق دماگستر اراک نیز در خصوص این اختراع گفت:خشک کن سنگ تابشی خودکار محصولی کاربردی است که تمامی کارگاه های تراش سنگ کشور متقاضی خرید آن هستند.
وی با اینکه خشک کن سنگ تابشی بیشتر در برش های سنگ تراورتن به کار گرفته می شود، بیان کرد: در عملیات برش سنگ تراورتن حفره های متعددی در سطح سنگ ایجاد می شود که برای پر کردن آن ها باید سنگ برش خورده با دستگاه مخصوصی تحت فشار گرمای 70 درجه سانتی گراد قرار می گیرد، سپس وارد دستگاه خشک کن تابشی شده و در کوتاه ترین زمان ممکن سرد شود و خاک سنگ هایی که دریچه های سنگ را پر کرده اند تثبیت شوند.
مدیر شرکت خلاق دماگستر اراک اظهار کرد: این خشک کن تابشی با پهنه چهار متر طراحی شده و در مرحله اول تولید 15 هزار دستگاه از آن روانه بازار مصرف داخلی شده است.
کربلایی گفت: یکی دیگر از اختراعات ثبت شده به نام این شرکت نیز دستگاه کباب پز خودکار است که با شماره 38710503در سازمان ثبت مالکیت های صنعتی ایران به ثبت رسیده و در گستره شغلی فراوانی کاربرد دارد.
وی ادامه داد: این کباب پز خودکار در هر ساعت هزار و 200 سیخ کباب را آماده کرده و صرفه جویی در انرژی، جلوگیری از دودزایی و آلودگی هوا و جمع آوری روغن گوشت از مهمترین مزیت های این محصول است.
کربلایی گفت: پیش از این نیز کباب پز تابشی گازی پدالی توسط گروه مخترعان شرکت خلاق دماگستر اراک اختراع شده و با شماره 38518 در سازمان ثبت مالکیت های صنعتی ایران به ثبت رسیده است.
وی گفت: این اختراع تنها کباب پز دارای استاندارد تجهیزات سازنده آشپزخانه ها در ایران است که زیر 10 درصد هدر رفت انرژی دارد و با توجه به قانون هدفمند کردن یارانه ها در صرفه جویی انرژی سرآمد است.
کربلایی افزود: گروه مخترعان این شرکت متشکل از چهار نفر به مدت 2 سال بر روی این کباب پز پدالی کار تحقیقاتی انجام داده و 600 میلیون ریال نیز صرف این تحقیقات شده است.
مدیر شرکت خلاق دما گستر اراک گفت : به کارگیری گرمکن های سرامیکی گازی(هیتر) در این کباب پز موجب می شود که انتقال حرارت از محصولات احتراق به کباب از بالا انجام شده و از سوختن چربی روی آتش، دود و بوی بد جلوگیری می شود.
وی گفت: با توجه به حذف سوخت فسیلی از این کباب پز شرایط بهداشتی و افزایش کیفیت پخت حاصل شده و با تعبیه سینی آب در زیر کباب پز علاوه بر مرطوب نگه داشتن محفظه پخت و جلوگیری از خشک شدن کباب، چربی های ریزشی گوشت نیز برروی آب جمع شده و به راحتی تمیز می شود.
کربلایی افزود: کباب پزهای اتوماتیک و دستی شرکت خلاق دما گستر اراک با نشان تجاری این شرکت تولید و علاوه بر تامین بازار داخل تا کنون بیش از 100 دستگاه به ارزش 15 میلیارد ریال به کشورهای انگلس، آلمان، استرالیا و عراق صادر شده است.
شرکت خلاق دماگستر اراک از سال 1368 توسط بخش خصوصی ایجاد شده و با 77 نیروی شاغل در زمینه تولید انواع تاسیسات حرارتی و برودتی شامل خشک کن های تابشی گازی، کوره های پخت رنگ صنعتی تابشی گازی، بخاری گازی تابشی گازی و انواع کباب پزهای تابشی فعالیت دارد.

مطالب مرتبط