رونمایی از باتری اتمی با عمر صد ساله

دانشمندان روس از باتری اتمی با عمر صد ساله رونمایی کردند

دانشمندان روس از یک باتری اتمی با عمر ۱۰۰ سال رونمایی کردند که قدرتی ده برابر باتری‌ های معمولی دارد. نمونه‌ی اولیه تولید شده از این محصول، یک نیمه رسانایی ساخته شده از الماس در خود دارد و از مواد شیمیایی رادیواکتیو موجود در آن، تغذیه می‌کند. این تکنولوژی می‌تواند قدرت مورد نیاز برای همه چیز نظیر دستگاه تنظیم کننده‌ ضربان قلب دائمی تا سفر به مریخ را فراهم کند.

به گزارش آردی نیوز به نقل از دیجایتو، دانشمندان روس سازنده‌ی این باتری معتقدند گه تکنولوژی به کار رفته در این باتری، امنیت کافی برای مصرف روزانه را در خود دارد و عییرغم مواد رادیو اکتیو موجود در آن‌ها، همه قادرند از این مدل باتری‌ها استفاده کنند.

این باتری از تابش ذرات بتا بهره می‌برد که برای بدن ضرری ندارد چرا که سلول‌ های بدن انسان قادر نیستند که این اشعات را جذب کنند حتی اگر آنها به داخل بدن راه پیدا کنند.

پرفسور «ولادیمیر بلنک» سرپرست این تحقیقات اعلام نموده که این تحقیقات تا به حال نتیجه‌ی مطلوبی داشته و می‌تواند در علوم پزشکی و فناوری فضایی تاثیرات مثبتی ایجاد کند.

تقریباً یک قرن از ظهور باتری‌ های اتمی می‌گذرد اما آنها تا به حال به قدری بزرگ بودند که نمی‌شد از آنها استفاده خاصی نمود اما اکنون محققان روس موفق شده اند که آنها را کوچکتر و فشرده‌تر کنند. به همین دلیل این باتری اتمی جدید قادر است ۳۳۰۰ میلی وات ساعت انرژی به ازای هر گرمش تولید کند. قدرتی که تقریباً ده برابر باتری‌ های شیمیایی معمولی است.

این باتری از ایزوتوپ نیکل ۶۳ بهره می‌برد که ذرات بتای این فلز با سرعت بسیار بالای خود قادرند، الکتریسیته بیافرینند. به همین دلیل قادر است باری مدت ۱۰۰ سال انرژی تولید کند که در وقاع پس از این مدت زمان تابش رادیو اکتیو نیکل ۶۳ تازه به نصف می‌رسد.

مطالب مرتبط