درمانی جدید برای رفع لرزش اندام‌ها در پارکینسون

بنا بر یافته‌های جدید محققان، نوعی درمان تحت عنوان DBS می‌تواند سرعت پیشرفت لرزش را در بیمارانی که در مراحل اولیه پارکینسون قرار دارند، کاهش دهد. بر اساس پژوهش مرکز پزشکی دانشگاهVanderbilt  تحریک عمقی مغز یا DBS می‌تواند پیشرفت لرزش را در بیماران مبتلا به مراحل اولیه بیماری پارکیسنون، آهسته سازد. این پژوهش نخستین گواهی از یک درمان است که سرعت پیشرفت یکی از ویژگی‌های اساسی پارکینسون را کاهش می‌دهد. اما هنوز برای تایید این یافته‌ها نیاز به آزمایش‌های گسترده تکمیلی در چندین مرکز پژوهشی معتبر است.

به گزارش آردی نیوز به نقل از ایسنا، دکتر دیوید چارلز استاد و نایب رئیس آکادمی عصب شناسی، در این باره توضیح می‌دهد: «یافته‌ها نشان می‌دهند که DBS می‌تواند پیشرفت لرزش را در مراحل اولیه بیماری پارکینسون کاهش دهد. این یافته بسیار قابل توجه است، چرا که تاکنون هیچ درمانی برای پارکینسون وجود نداشته که بتواند پیشرفت هر یک از عناصر این بیماری را آهسته کند.»

در پژوهش Vanderbilt بیماران دریافت کننده DBS به طور تصادفی انتخاب شدند. گروهی از بیماران که تنها دارو درمانی را دریافت کردند در مقایسه با گروهDBS ، پس از دو سال، هفت برابر بیشتر دچار لرزش در حالت استراحت شدند.

این آزمایش که در 2006 آغاز شد، بحث برانگیز بود، زیرا بیماران دارای مراحل اولیه بیماری پارکینسون را برای جراحی مغز DBS به کار می‌گرفت. در آن زمان، DBS تنها برای سطوح پیشرفته بیماری پارکینسون که دیگر علائم با دارو به اندازه کافی کنترل نمی‌شدند، تایید شده بود.

نویسنده سرپرست، مالوری هکر، استادیار پژوهش در عصب شناسی می‌گوید: «از آن جایی که این اولین آزمایشDBS   زودهنگام بود، نمی‌دانستیم آیا در افراد، علائم حرکتی بسیار اولیه‌ای وجود دارند که می‌توانند به طور موثری باDBS  بهبود یابند یا خیر.»

آنالیز تعقیبی نشان داد که 86 درصد از بیمارانی که تحت دارو درمانی بودند، طی یک دوره دو ساله، در اندام هایی که سابقا لرزش وجود نداشت، دچار لرزش در حالت استراحت شدند، در حالی که این اتفاق تنها در 46 درصد از بیمارانی که DBS به علاوه دارودرمانی دریافت کرده بودند، رخ داد.

چهار تا از بیماران DBS بهبود لرزش در حال استراحت را داشتند و لرزش در حالت استراحت در تمام اندام‌های تحت تاثیر قرار گرفته یک بیمار، از بین رفت.

هم اکنون، سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) به Vanderbilt جهت سرپرستی یک پژوهش سه فازی چند مرکزی در مقیاس بزرگ که شامل 280 نفر مبتلا به مراحل اولیه بیماری پارکینسون است، تاییدیه داده است. این آزمایش در 2019 آغاز خواهد شد و 17 مرکز پزشکی آمریکایی دیگر برای شرکت در این پژوهش به گروه پژوهشی DBS در مرحله اولیه بیماری پارکیسنون پیوسته‌اند.

چارلز، یکی دیگر از محققین این پروژه می‌گوید: «رشته DBS درمانی برای بیماری پارکیسنون، در حال حرکت به سوی مراحل اولیه درمان است. بنابراین، ما باید یک آزمایش اساسی انجام دهیم تا از ایمنی بیمار، مطمئن شده و برای جامعه پارکیسنون بهترین شواهد پزشکی را برای راهنمایی درمانی فراهم آوریم.»

مطالب مرتبط