راهکار جدید دانشگاه امیرکبیر برای همکاری با بخش‌های صنعتی

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به چالش‌های همکاری دانشگاه‌ها با بخش‌های صنعتی و خدماتی گفت: پیشنهاد ما این است که بخش صنعتی چالش‌ها را به ما ارائه دهند و در صورتی که توانستیم این مشکلات را برطرف کنیم، هزینه‌های لازم را پرداخت کنند. سید احمد معتمدی در مراسم امضای موافقت‌نامه با سازمان راهداری و حمل‌ونقل، افزود:‌ معمولا دانشگاه‌ها در تلاش هستند تا از بخش‌های صنعتی و خدماتی پروژه‌هایی را دریافت کنند، ولی ما در این زمینه رویکردها را تغییر دادیم.

وی خاطر نشان کرد: ممکن است دانشگاهی پروژه‌ای را از بخش صنعت دریافت کند و تحویل دستگاه سفارش‌دهنده دهد، ولی نتایج به دست آمده کارآمدی برای دستگاه سفارش‌دهنده نداشته باشد؛ از این رو ما با تغییر این رویکرد از بخش‌های صنعتی و خدماتی درخواست داریم تا مشکلات و چالش‌های خود را به ما ارائه دهند.

معتمدی ادامه داد: ما از درون این چالش‌ها می‌توانیم پروژه‌هایی را اجرایی کنیم و در صورتی که چالش حل شد، هزینه‌های لازم را به دانشگاه پرداخت کند، در غیر این صورت اعتباراتی از بخش صنعت پرداخت نخواهد شد.

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر اینکه برای اجرای چنین پروژه‌هایی کنسرسیومی متشکل از سرمایه‌گذاران، بخش‌های خصوص و حتی مشاوران خارجی حضور دارند، یادآور شد: نمونه این اقدام، همکاری ما با وزارت نفت در زمینه ازدیاد برداشت از میدان نفتی “دارخوین” است.

وی اضافه کرد: در این همکاری ما ده‌ها پروژه تحقیقاتی را اجرایی کردیم، ضمن آنکه کنسرسیومی با حضور مشاور خارجی تشکیل دادیم.

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اقتصادی بودن طرح را از ویژگی‌های مهم طرح‌های ارائه‌شده از سوی دانشگاه‌ها به صنعت نام برد و اظهار کرد: ما آمادگی داریم تا با همکاری اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه، اقدام به رفع چالش‌های بخش‌های صنعتی و خدماتی کنیم.