رباتی که با حرکت روی بدن، فرد را معاینه می‌کند

پژوهشگران دانشگاه “ام.آی.تی”، رباتی ابداع کرده‌اند که می‌تواند با حرکت روی پوست کاربر، بدن او را معاینه کند.

به گزارش آردی نیوز و به نقل از دیجیتال‌ترندز، پژوهشگران دانشگاه “ام.آی.تی”(MIT)، یک ربات به اندازه کف دست ابداع کرده‌اند که روی پوست انسان می‌خزد. این ربات موسوم به “اسکین‌بوت”(Skinbot)، پاهای مکنده‌ای دارد که به آن کمک می‌کنند مانند زالو به بدن بچسبد.

“آرتم دمنتیو”(Artem Dementyev)، دانشجوی مقطع دکتری دانشگاه ام.آی.تی گفت: هدف ما، ابداع یک ربات پوشیدنی بود که بتواند با حرکت روی بدن کاربر، به او کمک کند. این ربات که با کمک پاهای مکنده خود، مستقیما به پوست می‌چسبد، نخستین رباتی است می‌تواند روی بدن حرکت کند.

شاید عملکرد اسکین‌بوت، مانند حیوانات خانگی رباتیک به نظر برسد اما دمنتیو باور دارد که این ربات می‌تواند کاربردهای پزشکی داشته باشد.

وی افزود: من، اسکین‌بوت را مانند پزشکی می‌بینم که می‌تواند در خانه به کاربران کمک کند. این ربات، یک میکروسکوپ دارد که پوست را بررسی می‌کند. اسکین‌بوت می‌تواند روی پوست بخزد و نشانه‌های بیماری‌های مانند سرطان و یا مشکلات پوستی را جستجو کند. این ربات، قسمت‌های گوناگون پوست را به دقت می‌شناسد و می‌تواند تغییرات را به مرور زمان ثبت کند.

اسکین‌بوت با حرکت کردن روی بدن، ویژگی‌های آن را بررسی می‌کند. به علاوه، پاهای مکانیکی آن، حلقه‌های فلزی دارند که می‌توانند نشانه‌های زیستی مانند ضربان قلب و فعالیت عضله را تشخیص دهند.

این ربات، هنوز در مراحل ابتدایی بررسی به سر می‌برد و برای حل مشکلات فنی آن، باید آزمایش‌های بسیاری انجام شوند.

مقاله این پژوهش، در مجله ” Proceedings of the ACM” به چاپ رسید. /ایسنا

مطالب مرتبط