ربات همه‌کاره خانگی / تحقق یک رویا

پروژه فوق‌سری "جف بزوس": ربات همه‌کاره خانگی؛ تحقق یک رویا

آمازون در حال طراحی یک ربات خانگی است که بر پایه اندرویدی‌ها ساخته می‌شود.

به گزارش آردی نیوز و به نقل از بلومبرگ، ادعای منابع اینترنتی این است که بخش غول‌پیکر شرکت آمازون موسوم به “آزمایشگاه 126″(Lab126) در حال کار بر روی نوعی از ربات خانگی است که با عنوان “وستا”(Vesta) نام‌گذاری شده است.

ظاهرا پروژه “وستا” مدتی است که در حال توسعه است، اما در سال جاری این شرکت شروع به استخدام انبوه متخصصان رباتیک کرده است. تصور می‌شود که اولین آزمایشات “وستا” اواخر امسال در خانه‌های کارکنان انتخاب شده شرکت انجام خواهد شد. این گزارش شایعه به نظر نمی‌رسد، چرا که اطلاعات موثق اما اندکی در مورد آن وجود دارد. تصور می‌شود که “وستا” می‌تواند یک نوع “اکو”(Echo) متحرک باشد، که در خانه می‌چرخد و سفارشات شما را انجام می‌دهد.

این دستگاه به احتمال زیاد به پیشرفت در توسعه خودروهای خودران نیز کمک خواهد کرد. هیچ تضمینی وجود ندارد که آمازون چنین محصولی را عرضه کند و فقط ممکن است در حال بررسی این مفهوم باشد.

ضمن این که این ربات‌ها معمولا قیمت بسیار گزافی دارند و در عین حال کارایی بالایی ندارند. به عنوان مثال یک ربات مانند فلفل(Pepper) که برای مصرف کننده عام طراحی نشده است، هزاران دلار قیمت دارد و مفید نیست.

تاکنون شرکت‌های دیگر نظیر ایسوس و سونی نیز ربات‌های خانگی عرضه کرده‌اند که به هیچ وجه به‌صرفه نیستند و می‌توان گفت تنها رباتی که مردم از آن راضی هستند، جاروبرقی خودکار است.

مطالب مرتبط