روش جدید آموزش ربات‌ها برای همکاری با سربازان

پژوهشگران آمریکایی، روش جدیدی برای آموزش ربات‌ها ابداع کرده‌اند تا آنها را برای همکاری با سربازان آماده کنند.

به گزارش آردی نیوز و به نقل از ساینس‌دیلی، پژوهشگران “آزمایشگاه پژوهش ارتش آمریکا”(ARL) و دانشکده رباتیک “دانشگاه کارنگی ملون”(CMU)، روش جدیدی برای آموزش سریع ربات‌ها ابداع کرده‌اند. این روش، به ربات‌ها کمک می‌کند با کمترین دخالت انسان، به محیط‌های گوناگون سفر کنند.

“مگی ویگنس”(Maggie Wigness)، از پژوهشگران این پروژه گفت: هدف از این پژوهش، ارائه ربات‌های قابل اطمینانی برای کمک به سربازان است.

اگر ربات‌ها و انسان‌ها بتوانند مانند اعضای یک گروه فعالیت کنند، کارها سریع‌تر و دقیق‌تر انجام می‌شود. از این ربات‌ها می‌توان برای بررسی محیط‌های احتمالا خطرناک استفاده کرد و سربازها را از خطر در امان داشت. به این منظور، ربات‌ها باید قادر به درک، استدلال و تصمیم‌گیری باشند.

ویگنس افزود: برای آموزش هوش به ربات، می‌توان از نمونه‌های انسانی استفاده کرد. این فرآیند یادگیری، سریع و نیاز به دخالت انسان در آن، حداقل است.

در این آزمایش، به ربات، چگونگی هدایت از نقاط گوناگون آموزش داده می‌شود تا قابلیت ماندن نزدیک جاده را داشته باشد و چگونگی حرکت خود را کنترل کند. به گفته پژوهشگران، این ربات می‌تواند رفتارهای گوناگون را برای کارهای متفاوت یاد بگیرد.

ویگنس ادامه داد: پژوهشگران آزمایشگاه ما تلاش می‌کنند سیستم هوش مصنوعی را ابداع کنند که در میدان جنگ، به خصوص هنگامی که سربازان اطلاع کمی در مورد محیط دارند، قابل اطمینان باشند. این پژوهش، به پژوهشگران در درک سرعت یادگیری ربات‌ها کمک کرده‌ و گام بعدی آن، حرکت به سوی رفتار پیچیده‌تر ربات‌هاست. /ایسنا

مطالب مرتبط