رونمایی از نسخه اولیه ابر رایانه چینی

چین از نسخه اولیه ابررایانه “تیان‌هه-3″(Tianhe-3) رونمایی کرد.

به گزارش آردی نیوز و به نقل از چاینادیلی، “مرکز ملی ابررایانه” شهر تیانجین کشور چین از نسخه اولیه ابررایانه “تیان‌هه-3” رونمایی کرد.

بنابر گزارش‌ها تحقیق و توسعه در نسل جدید ابررایانه “تیان‌هه-3” انجام شده و به پایان رسیده است.

نسخه نهایی ابررایانه “تیان‌هه-3” تا سال 2020 توسعه یافته و در دسترس قرار خواهد گرفت.

“منگ ژیانگفی”(Meng Xiangfei)، رئیس بخش تحقیق و توسعه کاربردی مرکز ملی ابررایانه چین گفت: یک سیستم پلتفرم با کارایی بالا، رایانش ابری، داده‌های بزرگ و یک هوش مصنوعی براساس ابررایانه تیان‌هه-3 ساخته خواهد شد.

این ابررایانه نقش مهمی در علم هواشناسی، هوانوردی، تحقیقات زمین لرزه، اکتشاف انرژی و مهندسی ژنتیک ایفا خواهد کرد.

سرعت نسخه نهایی ابررایانه تیان‌هه-3، 200 برابر و ظرفیت ذخیره سازی آن 100 برابر بیشتر از ابررایانه “تیان‌هه-1” (Tianhe-1) و حدود 15.18 برابر ابررایانه “تیان‌هه-2 ” (Tianhe-2) است.

تیان‌هه-2، چهارمین رایانه پرسرعت‌ فعلی در دنیا است و در مرکز ملی کامپیوتر چین در گوانگ‌ژو قرار دارد. قدرت محاسباتی آن 33.86 پتافلاپ در ثانیه (33هزار و 863 تریلیون محاسبه در ثانیه) است که دو برابر سرعت دومین ابرکامپیوتر پرسرعت دنیا در آمریکا است.

تیان‌هه-1 یکی از سریع‌ترین ابررایانه‌های دنیا است که توسط یک مرکز تحقیقاتی در چین توسعه یافته است. این ابر رایانه قادر به پردازش اطلاعات با سرعت 2.57 پتافلاپ است، به این معنی که می‌تواند 2.57 تریلیون محاسبه را در هر ثانیه انجام دهد. /ایسنا

مطالب مرتبط