معرفی 5 دانشگاه برتر پزشکی جهان

تحصیل در رشته پزشکی در سراسر جهان متفاوت است؛ به طور مثال پزشکی در ایالات متحده پس از دریافت مدرک کارشناسی و در مدرسه فارغ التحصیلی مورد مطالعه قرار می گیرد و در واقع به طور مستقیم به پزشکی وابسته نیست. در انگلستان، دانش آموزان می توانند برای دوره های بالینی کارشناسی ثبت نام کنند؛ دوره هایی که تجربه شیرین تر و متفاوت تری از دوره های غیر بالینی به حساب می آید، بنابراین ضرورت دارد در زمان انتخاب یک موسسه متعهد، انتخاب هایی عاقلانه صورت گیرد.

آموزش عالی تایمز رتبه بندی ۷۲۱ دانشگاه برتر را در مطالعات بالینی، پیش از کلینیک و سلامت منتشر کرده است که شامل حدود ۵۰۰ کالج دنیا می شود؛ این رتبه بندی از روش شناسی برای رتبه بندی دانشگاه های جهانی با تاکید بر استناد در کنار معیار های تدریس و تحقیق استفاده می کند.

در این گزارش سعی داریم شما را با برترین و منتخب ترین دانشگاه های جهان در زمینه مطالعات بالینی و علوم بهداشتی آشنا کنیم که تحصیل در آن ها با تجربه جالب و هیجان انگیزی برای دانشجویان همراه است.

دانشگاه آکسفورد 

پزشکی در دانشگاه آکسفورد به صورت یک دوره سنتی برگزار می شود که در مراحل پیش بالینی و بالینی تقسیم شده است. دانشجویان در چند سال اول به لحاظ تئوری در تماس با بیمار تدریس می شوند و در سال های بعد به سمت مرحله بالینی حرکت می کنند و زمان زیادی را در بیمارستان جان رادکلیف می گذرانند.

بیشتر بخوانید :

در دانشگاه آکسفورد سالانه حدود ۱۵۰ دانشجو پذیرفته می شوند، ۳۰ نفر به دوره تحصیلات تکمیلی می پردازند و مطالعات پزشکی چهار ۴ سال به طول می انجامد. این دانشگاه ۲ کتابخانه اصلی برای پزشکی و مطالعات بالینی دارد که یکی از منابع برای عناصر پیش بالینی دوره و دیگری بر مراقبت های بهداشتی تمرکز دارد.

علاوه بر دوره متمایز این رشته، دانشگاه آکسفورد تجربه زندگی در کالج را به دانشجویان ارائه می دهد و رویداد های اجتماعی و آموزش های کوچک در آن انجام می شود.

دانشگاه هاروارد 

مدرسه پزشکی دانشگاه هاروارد سه ماموریت آموزش، تحقیق و ارائه مراقبت های بالینی دارد؛ این موسسه در سال ۱۷۸۲ تاسیس شد و سومین مدرسه پزشکی در ایالات متحده است. دانشکده مدرسه در بخش های علمی مختلف دانشگاه هاروارد به تدریس می پردازد، همچنین در بخش های بالینی برخی از بیمارستان های وابسته به دانشگاه فعالیت می کند. در حال حاضر چهار بیمارستان آموزشی اصلی وجود دارد که در اطراف منطقه بوستون قرار دارند.

هاروارد برنامه درسی دانشجویان را بر اساس یادگیری مبتنی بر موضوع و مسئله تنظیم کرده است، همچنین یک برنامه تخصصی وجود دارد که هر ساله تنها ۳۰۰ نفر از متقاضیان را پذیرا می شوند که بر روی تحقیقات زیست پزشکی متمرکز می شوند.

دانشجویان پزشکی دانشگاه هاروارد متعلق به یکی از پنج جوامع به نام فارغ التحصیلان هستند و در گروه های کوچکی در جامعه فعالیت دارند، در مسابقات ورزشی شرکت می کنند و در رویداد های اجتماعی حضوری فعال دارند.

دانشگاه کمبریج 

همانند دانشگاه آکسفورد، دانشجویان در دانشگاه کمبریج می توانند با یک مدرک کارشناسی ثبت نام کنند. فارغ التحصیلان برای مطالعه پزشکی چندین گزینه در اختیار دارند؛ شرکت در یک برنامه پیشرفته تحصیلات تکمیلی و یا حضور در یک نسخه از دوره های قبل از بالینی و بالینی. در هر دانشگاه ۶ متقاضی در دوره های پزشکی وجود دارد و در مجموع حدود ۲۶۰ نفر پذیرفته می شوند.

بیشتر بخوانید :

در نهایت نیمی از فارغ التحصیلان دوره پزشکی کمبریج به عنوان پزشک عمومی مشغول به کار می شوند و تقریبا همه آن ها در سازمان بهداشت ملی (NHS) انگلستان فعالیت خواهند کرد. ورود به مدرک پزشکی نیاز به قبولی در آزمون عالی و کسب نمرات بالا در آزمون BMAT دارد.

دانش آموزان کمبریج به ویژه دانشجویان پزشکی، برنامه های پرمشغله، مطالعات تشویقی، رویداد های اجتماعی کالج و انواع فعالیت های تفریحی دارند.

امپریال کالج لندن 

ارائه برنامه های رشته پزشکی امپریال کالج لندن در طیف وسیعی از روش های تدریس، کلاس های نظری سنتی و تجربه نوآورانه انجام می شود، دانشجویان این دانشگاه بر خلاف دیگر دانشگاه های سنتی دانشگاه انگلستان، از اولین دوره با بیماران ارتباط مستقیم دارند. مدرک کارشناسی ۶ ساله در پزشکی هم علاوه بر MBBS لیسانس علوم است.

همانند هر ۲ آکسفورد و کمبریج، دوره های امپریال نه تنها در عمل بالینی تاکید دارد بلکه در تکنیک های تحقیقاتی هم به شدت علمی است.

شرایط ورود به این دانشگاه بسیار زیاد است؛ بیشتر دانشجویان پذیرفته شده دارای نمرات بالا در شیمی، زیست شناسی و یک موضوع سوم هستند و نمره بالا را در امتحان BMAT بدست می آورند همچنین روند برنامه شامل یک مصاحبه است.

امپریال یکی از بین المللی ترین موسسات در انگلستان است، اما سالانه تنها چند دانشجوی خارج از کشور در برنامه های پزشکی پذیرفته می شوند.

دانشگاه استنفورد 

مدرسه فارغ التحصیل دانشگاه استنفورد برنامه های کارشناسی ارشد و دکتری را برای دانشجویانی که مایل به پیشرفت تربیت پزشکی هستند، فراهم می کند. هفت جایزه نوبل، ۳۱ عضو آکادمی ملی علوم و ۴۲ عضو موسسه پزشکی در میان دانشکده های فعلی در مدرسه هستند.

محققان پزشکی استنفورد در تعدادی از مناطق مختلف بر روی بیماری هایی از جمله سرطان، ایمونولوژی، ژنتیک و علوم اعصاب در حال تحقیق هستند. همچنین این مدرسه خدمات بهداشتی ویژه بزرگسالان و مرکز اختصاصی را برای کودکان فراهم می کند.

مطالب مرتبط