معرفی 5 پروژه موفق نانویی در صنایع فلزی

در نشست صنعتی معرفی فرصت‌های تجاری و اقتصادی فناوری نانو در صنایع فلزی، پروژه‌های موفق صنعتی این حوزه معرفی شدند.

به گزارش آردی نیوز و به نقل از ایسنا، در راستای ترویج صنعتی فناوری نانو و آشنایی صنایع با کاربردهای این فناوری در ثروت آفرینی، نشست صنعتی معرفی فرصت‌های تجاری و اقتصادی فناوری نانو در صنایع فلزی برگزار شد و در آن فرصت‌ها و چالش‌های به کارگیری فناوری نانو در این صنعت مورد بحث و ارزیابی قرار گرفت.

در این نشست محصولات و کاربردهای فناوری نانو در صنایع فلزی از قبیل انواع رنگ‌های ضد خوردگی، خصوصیت انواع نانوپوشش‌ها و استفاده از این فناوری در افزایش عمر قطعات و صنعت دکوراتیو و ویژگی الکترودهای جوشکاری تولید شده با فناوری نانو معرفی شد.

معرفی پروژه‌های موفق صنعتی در حوزه فناوری نانو از دیگر برنامه‌های این نشست بود که از آن جمله می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • پوشش‌دهی پره‌های بخش سرد توربو کمپرسور گازی
  • پوشش‌دهی الماسه‌های تراشکاری
  • پوشش‌دهی ابزارهای ماشین کاری
  • پوشش تبدیلی نانو سرامیک برپایه زیرکونیوم
  • کاربرد افزودنی ضدخوردگی در تولید رنگ و رزین

بر اساس اعلام ستاد نانو، شهرک صنعتی نصیرآباد به وسعت 260 هکتار، مجموعه‌ای صنعتی واقع در محور تهران- رباط کریم و در فاصله 25 کیلومتری شهر تهران است که در راستای ساماندهی مشاغل و واحدهای تولیدی در سال 1369 تاسیس شد. صنایع مجاز برای استقرار در این شهرک شامل غذایی و آشامیدنی، شیمیایی و پلاستیک، فلزی و ماشین‌سازی، برق و الکترونیک، نساجی و پوشاک، سلولزی و کانی غیر فلزی می‌شود.

مطالب مرتبط