موفقیت یک شرکت دانش بنیان در ساخت شیرهای توپی صنعت نفت و گاز

این شرکت دانش بنیان بعنوان یکی از شرکت‌های مورد حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی با بهره‌گیری از تسهیلات اعطایی صندوق توانسته است نیاز کشور به شیرهای توپی مورد استفاده در صنایع نفت و گاز که پیشتر از خارج کشور تامین می‌شد را برآورده سازد.
صادق جانی، مدیرعامل این شرکت صنعتی درخصوص نوع محصول تولید شده در این شرکت (شیرهای توپی صنایع نفت و گاز) اظهار کرد: شیرهای توپی در واقع یکی از شیرهای استراتژیک کاربردی در پالایشگاه‌ها، خطوط انتقال، صنایع پتروشیمی و صنایع بالادستی نفت و گاز است که برای قطع و وصل جریان بکار برده می‌شود.
وی با اشاره به اینکه این شیرها در سه اندازه مختلف تولید می‌شوند، تصریح کرد: یک اندازه این شیرها Manual Valve یا همان شیرهای دستی هستند؛ دسته دوم Actuated Valve هستند که بیشتر در موتورها مورد استفاده قرار می‌گیرد و نوع سوم هم Control Valve یا همان شیرهای خودکار به‌شمار می‌آیند..
جانی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا این شیرها با نمونه خارجی آن قابل رقابت است، گفت: این شیرهای توپی دقیقا همان کارایی نمونه‌ خارجی را دارد. آخرین شیرهای ساخت شرکت ما هم‌اکنون در برخی پالایشگاه‌ها با فشار 150 بار و در درجه حرارت بالاتر از 250 درجه سانتیگراد مورد استفاده قرار گرفته است.
وی درباره اینکه آیا شرکت شما تنها شرکتی است که شیرهای توپی مورد استفاده در بخش نفت و گاز را در داخل کشور تولید می‌کند یا خیر؟ گفت: البته شرکت‌های دیگری نیز در این زمینه مشغول به فعالیت هستند اما ما یک شرکت تخصصی دانش بنیان در حوزه تولید نوعی از شیرهای خاص با نام Special Valves هستیم. در واقع ما روی عملکرد این نوع شیرهای توپی در درجه حرارت‌ بالا کار کرده‌ایم که هیچ شرکتی در ایران روی این موضوع کار نکرده است.
جانی درباره چشم‌انداز تولید شیرهای توپی مورد استفاده در صنایع نفت و گاز در شرکت متبوع خود، اظهار کرد: محصول ما یک محصول استراتژیک است؛ تا زمانی که پالایشگاه‌های ما در حال کار هستند و در اثر تداوم کار، شیرهای آنها دچار خوردگی شوند و نیاز به تعمیرات و قطعات یدکی داشته باشند ما آماده خدمات‌رسانی هستیم تا نیاز پالایشگاه‌های کشور را تامین کنیم.
مدیرعامل این شرکت با تاکید بر اینکه تولید شیرهای توپی مورد استفاده در صنایع نفت و گاز در داخل کشور به منزله تحقق کامل شعار «اقتصاد مقاومتی» است، افزود: امروز این نوع شیرها تمام و کمال در داخل کشور تولید می‌شود و دیگر کار پالایشگاه‌های ما به خاطر نبود قطعات یدکی متوقف نخواهد شد.
وی در ادامه با اشاره به حمایت‌های صندوق نوآوری و شکوفایی و تسهیلات اعطایی این صندوق به شرکت متبوعش در راستای تولید شیرهای توپی مورد استفاده در صنایع نفت و گاز، گفت: صندوق در تامین مالی محصولات تولید داخل به خصوص در حوزه تجاری‌سازی محصولات مرتبط با نفت و گاز نقش فوق‌العاده‌ای را ایفا می‌کند.
جانی افزود:ما با هزینه‌های بسیار سنگینی در پروژه‌های نفت و گاز روبرو هستیم و اگر حمایت‌های صندوق نباشد نمی‌توانیم این محصولات را تولید و تجاری سازی کنیم.

مطالب مرتبط