ناسا بالگردی را در مریخ به پرواز درخواهد آورد

سازمان فضایی آمریکا می گوید انتظار دارد اولین هلی‌کوپتری که تاکنون به مریخ منتقل شده است را اوایل آوریل به پرواز در آورد.

این بالگرد کوچک ۱.۸ کیلوگرمی به نام “اینجنیوئیتی” بخشی از مریخ نورد پِرسیویِرَنس (پشتکاری) است که بیش از یک ماه پیش در گودالی به نام جِزیرو فرود آمد.

این دستگاه پرنده یک رشته پروازهای کوتاه در هوای رقیق مریخ را امتحان خواهد کرد.

ناسا گفته است که یک تکه پارچه به اندازه یک تمبر از بال هواپیمای برادران رایت به این بالگرد چسبانده شده است.

این بالگرد درحال حاضر همچنان به مریخ نورد وصل است. در روزهای پایان هفته پوشش محافظ آن جدا شد و در روزهای آینده هلی کوپتر زمین گذاشته خواهد شد.

पर्सिभिअरन्स: मङ्गल ग्रहमा हेलिकप्टर उडाउने तयारी गर्दै नासा –  NawalpurTimes.com

مهندسان یک ناحیه ده متر در ده متر را در جزیرو شناسایی کرده اند که به آن “میدان هوایی” می گویند.

این نقطه در پایان یک “ناحیه پرواز” ۹۰ متری قرار دارد که اینجنیوئیتی احتمالا چندین پرواز آزمایشی در طول آن انجام خواهد داد.

همزمان پرسیویرنس سعی خواهد کرد از پروازهای این بالگرد عکس یا حتی فیلم بگیرد، که البته دشوار خواهد بود.

اینجنیوئیتی (فکر بکر) بسیار سبک است تا بتواند در اتمسفر رقیق مریخ پرواز کند.

این هلی کوپتر مجهز به چهار تیغه فیبر کربنی است که به صورت دو پروانه یک متری که در دو جهت مختلف می گردند قرار می گیرند. اینها با سرعت ۲۴۰۰ دور در دقیقه می گردند که خیلی سریعتر از بالگردهای مسافربری در زمین است.

تکه کوچکی از پارچه هواپیمای برادران رایت به زیر صفحه خورشیدی بالگرد چسبانده شده است

تکه کوچکی از پارچه هواپیمای برادران رایت به زیر صفحه خورشیدی بالگرد چسبانده شده است

مهندسان می خواهند اولین پرواز این هلی کوپتر ساده باشد به طوری که به ارتفاع سه متری برسد، برای ۳۰ ثانیه در جای خود در آسمان ثابت بماند، دور بزند و بعد بنشیند.

بیشتر بخوانید :

اگر این بخش موفق باشد در مرحله بعد پروازهای پیچیده تر آزمایش خواهد شد.

لوری گِلِیز از مدیران علوم سیاره ای ناسا گفت که این بالگرد می تواند راه را برای پروازهای اکتشافی هموار کند.

“آیا می توانیم از جاهایی عکس بگیریم که از فضا قابل رویت نیست یا مریخ نورد نمی تواند به آنها برسد؟ آیا یک بالگرد می تواند پیشاپیش ناحیه اکتشافی را برای مریخ نورد بررسی کند و به تعیین بهترین مسیر و بهترین جای ممکن برای مطالعه کمک کند؟ آیا با داشتن قابلیت پرواز می توانیم به ماموریت های آینده انسانی کمک کنیم؟”.

“اینها سوالاتی است که جوابشان امروز مشخص نیست، اما نمایش قابلیت های فناوری به ما امکان خلاقیت و محک زدن توانایی های تازه را می دهد.”

ناسا ماموریتی به نام “سنجاقک” (Dragonfly) را برای دهه ۲۰۳۰ ا تایید کرده است که از یک پرنده رباتیک برای پرواز بالای سطح تایتان، قمر کیوان، استفاده خواهد کرد.

اتحاد جماهیر شوروی اولین کشوری بود که در دهه ۱۹۸۰ یک وسیله را در آسمان یک سیاره دیگر به پرواز در آورد، زمانی که بالن های ویگا در اتمسفر زهره به پرواز درآمدند.

مطالب مرتبط