هشدار ابتلا به دیابت و سرطان با خالکوبی هوشمند!

پژوهشگران آلمانی اخیرا در حال کار برای توسعه خالکوبی هوشمندی هستند که می‌تواند کاربر را از خطر احتمالی بیماری‌هایی مانند دیابت یا سرطان باخبر کند.

به گزارش آردی نیوز و به نقل از دیلی میل، خالکوبی یکی از کارهایی است که بسیاری از جوانان به آن علاقه مندند اما خالکوبی چندان بی‌ضرر و بی‌خطر هم نیست زیرا خالکوبی به دلیل شکستن سد دفاعی پوست می‌تواند سلامتی فرد را تهدید کند و فرد به بیماری‌هایی عفونی مبتلا شود و اگر وسایل خالکوبی نیز به خوبی ضدعفونی نشوند ممکن است باعث انتقال بیماری‌هایی همچون ایدز نیز شود اما به رغم این مشکلات اکنون پژوهشگران “دانشگاه فنی مونیخ” (Technical University of Munich) در حال توسعه خالکوبی هوشمندی هستند که می‌تواند به کاربر اطلاع دهد ایا در معرض خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرطان و دیابت قرار دارد یا خیر.

به گفته پژوهشگران این خالکوبی‌های هوشمند می‌توانند بطور شبانه‌روزی بر وضعیت سلامتی فرد نظارت کنند و نکته جالب‌تر این است که این خالکوبی‌ها می‌توانند در صورت اختلال در عملکرد وضعیت سلامت فرد به او اطلاع دهند.

اندازه این خالکوبی‌های پیشرفته بزرگتر از یک سکه پنج پنسی نیست و حاوی رنگ‌های شیمیایی است که به نشانگرهای زیستی در خون واکنش نشان می‌دهند.

نشانگر زیستی یا زیست نشانگر(Biomarker) عموماً به یک شاخص قابل سنجش از برخی حالت‌ها و شرایط بیولوژیک یا زیستی اشاره دارد. گاهی نیز به یک ماده که حضورش نشان‌دهنده وجود یک ارگانیسم زنده است، اشاره دارد.

بخش عمده‌ای از تحقیقات اولیه بر بیماری دیابت نوع یک متمرکز شده است که طی آن قند خون در بیمارانی که برای کنترل بیماری خود نیاز به تزریق انسولین روزانه دارند به میزان خطرناکی بالا یا پایین می‌آید. حدود ۴۰۰ هزار نفر در انگلیس مبتلا به دیابت نوع یک هستند و می‌بایست چند مرتبه در روز آزمایش‌های دردناک گرفتن خون از انگشت را انجام دهند تا میزان گلوکز خون خود را اندازه بگیرند. سایر بیماران مبتلا به دیابت نوع دو نیز در صورت حل نشدن مشکلات‌شان با داروهای خوراکی به مصرف انسولین نیاز دارند.

پژوهشگران امیدوارند بتوانند این خالکوبی‌های هوشمند را جایگزین آزمایشات دردناک گرفتن خون از انگشت کنند زیرا این خالکوبی‌ها بلافاصله پس از اینکه دریافتند سطح گلوکز کاربر در حال افزایش یا کاهش است تغییر رنگ می‌دهند.

اگر رنگ خالکوبی نشان دهد که سطح گلوکز خون آنها پایین است کاربران می‌توانند تنقلات قندی یا شیرینی بخورند تا سطح آن را افزایش دهند و از ابتلا به هیپوگلیسِمی جلوگیری کنند. افراد می‌بایست قند خون بسیار پایین را جدی بگیرند زیرا قند خون بسیار پایین می‌تواند فرد را به اغما ببرد. هیپوگلیسِمی(hypoglycaemia) به افتِ قند خون گفته می‌شود.

عکس این موضوع نیز این است که کاربر هنگامی‌که دریافت میزان قند خونش بالا است پیش از آنکه بالاتر رود به خود انسولین تزریق و از ابتلا به هایپِرگلیسِمی جلوگیری کند. هایپِرگلیسِمی یا هیپِرگلیسِمی(hyperglycaemia) به افزایش قند خون گفته می‌شود.

پس از اینکه کاربر هایپِرگلیسِمی یا هیپوگلیسِمی خود را درمان کرد خالکوبی هوشمند به حالت عادی خود باز خواهد گشت. دکتر “علی یتیسن”(Ali Yetisen)، مدرس دانشکده مهندسی شیمی “کالج سطنتی لندن” گفت: این خالکوبی‌ها می‌توانند روی ناحیه خاصی از بدن مانند بازوها که به راحتی قابل رویت است قرار گیرند.

طی این مطالعه پژوهشگران آزمایشاتی را بر روی پوست حیوانات انجام دادند تا ببینند آیا رنگ این خالکوبی‌ها در هنگام تغییر سطح گلوکز خون تغییر می‌کند یا خیر.

علاوه بر نکات مذکور خالکوبی هوشمند مذکور می‌تواند مشکل نارسایی تنفسی را نیز در افراد به خصوص افراد سیگاری شناسایی کند.

نمونه اولیه این خالکوبی میزان pH پوست را اندازه‌گیری می‌کند. تناسب pH بسیار مهم است زیرا با تناسب آن همه هورمون‌ها و آنزیم‌های بدن عملکرد صحیح دارند. ریه‌ها نقش مهمی در همگام سازی pH بدن دارند، بنابراین وجود هرگونه مشکل در ریه‌ها به سرعت در سایر قسمت‌های بدن مانند پوست ظاهر می‌شود.

تغییر قابل توجه در pH باعث تغییر رنگ خالکوبی می‌شود و به بیمار این امکان را می‌دهد تا دریابند که دچار نارسایی تنفسی شده‌اند تا اگر لازم باشد با اورژانس تماس گرفته و بستری شوند.

طی این مطالعه پژوهشگران خالکوبی‌های هوشمند را بر روی پوست خوک‌ها قرار دادند. خالکوبی مذکور هنگامیکه pH بسیار قلیایی بود از رنگ زرد به رنگ آبی تغییر کرد و هنگامیکه pH بسیار اسیدی بود تصویر خالکوبی کاملا ناپدید شد.

خالکوبی‌های هوشمند با نظارت بر نحوه پاسخ بیماران به روش‌های درمانی می‌توانند انقلابی در درمان سرطان نیز ایجاد کنند. دانشمندان همچنین قصد دارند روش‌های انجام خالکوبی بدون سوزن را نیز اصلاح کنند. در این روش آنها حجم زیادی از رنگ را با استفاده از امواج صوتی به پوست وارد خواهند کرد.

پژوهشگران آلمانی امیدوارند تا بتوانند در عرض دو سال آینده این خالکوبی‌ها را بر روی پوست انسان آزمایش کنند. البته این نخستین بار نیست که پژوهشگران خالکوبی هوشمند توسعه داده‌اند زیرا چندی پیش پژوهشگران موسسه “ام.آی.تی” نیز خالکوبی هوشمندی را که بر سطح نمک و الکترولیت‌هایی از جمله سدیم و پتاسیم نظارت می‌کرد، توسعه داده بودند.

چنین خالکوبی‌هایی می‌تواند برای افراد مسن که اغلب دچار “هیدراتاسیون”(hydration) می‌شوند و این موضوع بر روی سطح الکترولیت و ضربان قلب آنها تأثیر می‌گذارد، بسیار ارزشمند باشد. /ایسنا

مطالب مرتبط