هوشمند کردن تمامی ابزار و اشیای موجود در دنیا با یک اختراع جدید

هوشمند کردن تمامی ابزار و اشیای موجود در دنیا و به خصوص در منازل برای تسهیل تبادل داده از طریق آنها با یک اختراع جدید به زودی عملی می شود. گوگل بدین منظور فناوری را ابداع کرده که Soli نام دارد و از طریق انتشار امواج راداری و استفاده از یک حسگر می تواند اشیای گوناگون را هوشمند کند.

امکان انجام پردازش های رایانه ای با استفاده از امواج راداری یکی از اهداف مهم پژوهشگران است که چند سالی است تحقیقات گسترده ای در این زمینه انجام می شود.

گوگل در سال ۲۰۱۵ موفق به تولید حسگرهای کوچکی شد که قادر به کنترل اشیای مختلف از طریق انتشار امواج راداری بودند. فعال کردن حسگرهای یادشده تنها با باز و بسته کردن همه انگشت ها در برابر حسگرهای یادشده ممکن می شود.

نتیجه تصویری برای ‪Soli‬‏

حالا بعد از گذشت حدود سه سال این فناوری با همکاری محققان دانشگاه سنت اندروز در اسکاتلند ارتقا یافته تا بتوان حسگرهای راداری مذکور را برای کنترل انواع و اقسام لوازم موجود در منازل به کار گرفت. حسگرهای Soli گوگل می توانند با دقت بالا با اشیای مختلف تعامل کنند و بدین منظور از همان حرکات دست استفاده می شود.

این فناوری می تواند انقلابی در زمینه هوشمندسازی منازل ایجاد کند. به عنوان مثال حسگر یادشده قادر به شمارش تعداد ورقه های کاغذ، شمارش تعداد شن های یک ساعت شنی، بررسی ساختار ابزار مختلف و غیره از طریق ارسال امواج راداری است. فناوری یادشده در آینده مدیریت تمامی لوازم منزل را تنها با حرکات دست ممکن خواهد کرد./مهر

مطالب مرتبط